Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

FAKRO: O globalnej konkurencji i 35 latach rozwoju

Data publikacji: 2026-03-13

W roku jubileuszu 35-lecia FAKRO Prezes i współzałożyciel firmy, Ryszard Florek, udzielił wywiadu magazynowi Forbes Polska. W rozmowie opowiada o drodze, jaką firma przeszła – od rodzinnego przedsiębiorstwa z Nowego Sącza do drugiego największego producenta okien dachowych na świecie – oraz o wyzwaniach, z jakimi mierzą się dziś polskie firmy na globalnym rynku.

 

Fakro

Historia FAKRO rozpoczęła się w 1991 roku w Nowym Sączu. Od początku celem było tworzenie nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa i budowanie silnej, polskiej marki obecnej na rynkach międzynarodowych. Dzięki konsekwentnemu rozwojowi, inwestycjom w innowacje oraz zaangażowaniu zespołu, firma przez lata stopniowo budowała swoją pozycję w branży okien dachowych.

Polskie firmy muszą konkurować na globalnym rynku na równych zasadach. Mamy potencjał, kompetencje i ludzi, aby odnosić sukcesy na świecie. – mówi Ryszard Florek w rozmowie z Konradem Sadurskim.

Dziś produkty FAKRO trafiają do ponad 70 krajów świata, a rozwój firmy wspierają spółki, sieć dystrybucji oraz zakłady produkcyjne na wielu rynkach zagranicznych. Jednym z ostatnich strategicznych projektów było uruchomienie fabryki schodów strychowych w Stanach Zjednoczonych, co stanowi ważny krok w dalszym rozwoju obecności firmy na rynku amerykańskim.

Rozmowa jest również okazją do refleksji nad historią firmy, która dzięki innowacyjności, konsekwencji w działaniu i pracy tysięcy osób stała się rozpoznawalną polską marką na rynkach międzynarodowych.