Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

MATPOL: Szyby dźwiękochłonne – powszechne rozwiązanie

Data publikacji: 2025-02-05

Hałas stał się problemem współczesnego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że długotrwałe narażanie na hałas może powodować większy stres, problemy ze snem czy nawet choroby układu sercowo-naczyniowego. W miastach głównym źródłem hałasu są samochody, transport, budowy, a także różne urządzenia i maszyny przemysłowe. W tym kontekście szyby dźwiękochłonne odgrywają kluczową rolę w poprawie jakości życia.

MATPOL szyby dźwiękochłonne

Czym są szyby dźwiękochłonne?

Szyby dźwiękochłonne to specjalne szkło zaprojektowane w celu ograniczenia przenikania hałasu do wnętrza budynku. Mogą one występować w postaci szkła laminowanego, w którym pomiędzy taflami znajduje się folia akustyczna tłumiąca dźwięki, lub szyb zespolonych, składających się z dwóch lub więcej tafli oddzielonych ramką dystansową. Przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym, co dodatkowo zwiększa izolację akustyczną, ale i termiczną. To dzięki takiej budowie i zastosowanym materiałom szyby te skutecznie redukują hałas zewnętrzny, tłumiąc zarówno dźwięki wysokich, jak i niskich częstotliwości.

Szyby dźwiękochłonne, jak sama nazwa wskazuje, redukują hałas o nawet 50 decybeli, poprawiając komfort akustyczny wnętrz. Za tym idzie lepsza jakość snu, jeśli mówimy o pomieszczeniach mieszkalnych. Rodzaj zastosowanych szyb ma szczególne znaczenie, jeśli budynek znajduje się w centrum miasta, czy przy ruchliwej drodze. Poprawa izolacji akustycznej zwiększa również atrakcyjność nieruchomości na rynku. Dzięki temu inwestycja w nowoczesne systemy izolacji dźwiękowej często przekłada się na wzrost wartości budynków.

Zastosowanie i rosnąca popularność

 

Szyby dźwiękochłonne znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w biurach, hotelach, szpitalach i szkołach, gdzie ochrona przed hałasem z zewnątrz jest kluczowa. Są one również coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnej stolarce otworowej, spełniając rosnące wymagania klientów indywidualnych i deweloperów. Współczesne normy budowlane, zarówno krajowe, jak i unijne, wymagają stosowania rozwiązań o lepszych parametrach akustycznych, co dodatkowo napędza rozwój rynku szyb dźwiękochłonnych.

Nie bez znaczenia pozostaje także rozwój technologii. Nowoczesne przeszklenia są coraz lżejsze i cieńsze, a jednocześnie charakteryzują się znacznie lepszymi właściwościami izolacyjnymi niż ich starsze odpowiedniki. Takie rozwiązania są szczególnie cenione w przypadku dużych przeszkleń, które obecnie cieszą się dużą popularnością w architekturze.

Zainteresowanie branży budowlanej szybami dźwiękochłonnymi cały czas rośnie przede wszystkim ze względu na zwiększone wymagania klientów, surowsze przepisy budowlane oraz dynamiczny rozwój technologii, udoskonalającej te rozwiązania. Powoli trend ten staje się standardem, szczególnie w budownictwie miejskim. Inwestowanie w takie rozwiązania podnosi konkurencyjność producentów okien i drzwi, a dla klientów oznacza wyższy komfort życia