Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Konserwacja okien – jak często i o jakiej porze roku ją wykonywać?

Data publikacji: 2021-03-14

Tak jak każdy sprzęt w naszym domu, okna brudzą się i zużywają. Każdego dnia chronią nas przed zanieczyszczeniami, pyłami, deszczem czy śniegiem. Nic dziwnego, że co jakiś czas konieczne jest umycie szyb, parapetów oraz ramy. I choć są to najbardziej widoczne elementy naszych okien, to nie one decydują o stanie technicznym stolarki. Sprawność okien uzależniona jest przede wszystkim od okuć i uszczelek. Chcesz wiedzieć, jak poprawnie je konserwować oraz jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić profile w oknach plastikowych, aluminiowych oraz drewnianych? W takim razie, zapraszamy do lektury!

Czym smarować okucia okienne i jak to robić?

Okucia w oknach plastikowych (popularnie nazywanych oknami PCV) odpowiadają przede wszystkim za szczelność, poprawne otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł okien lub drzwi balkonowych oraz bezpieczeństwo. Do płynnej i bezawaryjnej pracy wymagają one regularnej pielęgnacji. Podczas konserwacji najważniejsze są ruchome elementy okuć oraz punkty ryglujące. Pierwszy krok, jaki należy wykonać, to sprawdzenie, czy okucia są czyste. W zależności od rodzaju zabrudzenia, należy je odkurzyć lub umyć miękką, wilgotną ściereczką (bez detergentów!). Czyste powierzchnie robocze grzybków oraz rozwórkę (w miejscach współpracujących z ramieniem rozwórki) należy posmarować specjalnym, niezawierającym żywic i kwasów olejem do okuć.

Uwaga: Ilość punktów smarowania uzależniona jest od wielkości i typu skrzydła okiennego
Wskazówka: Zawiasu rozwórki nie należy smarować ani oliwić

Do konserwacji zaczepów należy użyć odpowiedniego smaru lub wazeliny technicznej.

Zdjęcie: Smarowanie zaczepów

Poprawny sposób smarowania powierzchni roboczych grzybków oraz krawędzi roboczych zaczepów przedstawia film dostępny pod adresem: Konserwacja okuć Winkhaus activPilot

Przy okazji konserwacji i pielęgnacji okuć, warto także zwrócić uwagę na stabilność połączenia poszczególnych elementów, a w razie konieczności dokręcić poluzowane wkręty i wyregulować okucie. Więcej na temat regulacji oraz domowych sposobów na poprawę szczelności okien dowiedzą się Państwo z artykułu: Jak regulować okno PCW i kiedy warto to robić?
Smarowanie i przegląd okuć należy wykonywać przynajmniej raz w roku (przed zimą). Wskazana jest również konserwacja przeprowadzona wiosną.

Konserwacja uszczelek w oknach plastikowych

Pod wpływem skrajnych temperatur niezabezpieczone uszczelki w oknach mogą twardnieć, wysychać, a nawet pękać. Możesz temu zapobiec poprzez regularną pielęgnację i stosowanie odpowiednich preparatów.
Najlepszy czas na konserwację uszczelek to wiosna oraz jesień. Podobnie, jak w przypadku okuć, konserwację uszczelek należy rozpocząć od wyczyszczenia gumy wilgotną, miękką ściereczką. Kiedy będą suche, wetrzyj specjalny płyn do czyszczenia i pielęgnacji uszczelek i poczekaj aż się wchłonie. Wykonywana dwa razy w roku konserwacja uszczelek, zabezpieczy je przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych, a także pomoże zachować ich elastyczność i sprężystość.

Czyszczenie profili okiennych z PCW oraz okien drewnianych

Do mycia szyb można wykorzystać niemal dowolny płyn dostępny w sklepach z chemią gospodarczą. Przy wyborze preparatu do czyszczenia profili okiennych, musimy zachować zdecydowanie większą ostrożność. Zwykłe mleczka stosowane do mycia zlewów czy umywalek posiadają najczęściej zasadowy odczyn, przez co przyczyniają się do niszczenia powłoki antykorozyjnej okucia. Proszki z kolei mogą porysować delikatną powierzchnię profilu.
Przybrudzone profile plastikowe oraz okna drewniane należy czyścić tylko i wyłącznie specjalnymi produktami o neutralnym PH. Szczególnie polecamy specjalne mleczko do pielęgnacji okien, drzwi i rolet z naszego sklepu. Jest ono w stanie usunąć nawet uporczywy brud typu sadza, rdza, ślady długopisu, wapno czy zaprawa murarska. Dodatkowo dzięki jego regularnemu stosowaniu, na powierzchni profilu powstaje warstwa ochronna, która przeciwdziała szybkiemu zabrudzeniu.

Mleczko do intensywnego czyszczenia białego PCW, aluminium anodowanego oraz innych gładkich powierzchni z tworzyw sztucznych, możesz kupić osobno lub w zestawie pielęgnacyjnym, który zawiera dodatkowo olej do konserwacji okuć, płyn do czyszczenia uszczelek, miękką ściereczkę oraz instrukcję.

Korzyści z regularnej konserwacji okien

Łatwe, ciche i wygodne zamykanie, uchylanie i otwieranie okien zależy przede wszystkim od jakości i stanu okuć. Regularnie czyszczone, smarowane i przeglądane, są gwarancją bezawaryjności i dobrej szczelności Twoich okien. W zależności od ilości okien, na ich pełną konserwację będziesz musiał poświęcić nawet do kilku godzin. Dobre wieści są takie, że wystarczy to robić raz w roku, aby przez wiele lat cieszyć się efektami swojej pracy. Komfortowe otwieranie i zamykanie okien jest w Twoich rękach.