Pozytywny koniec roku u włoskich producentów maszyn

Autor: |Data publikacji:

W branży włoskich producentów maszyn do drewna w czwartym kwartale 2020 r. powiało optymizmem. Firmy zanotowały wzrost zamówień o 3,7 proc.

Miniony rok był trudny dla branży maszyn we Włoszech, przede wszystkim z powodu globalnego kryzysu spowodowanego COVID-19. Jednak już od października do grudnia sytuacja zaczęła się poprawiać i można mówić o pozytywnych sygnałach na rynku. Firmy zanotowały wzrost zamówień na swoje produkty o 3,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Natomiast bardzo dobre dane płyną z rodzimego rynku – poziom zamówień od włoskich firm był wyższy o 7,3 proc. Są to dane, które zebrała organizacja ACIMALL, zrzeszająca włoskich producentów maszyn do obróbki drewna.

Początek tego roku również zaczął się dobrze dla branży w całym łańcuchu dostaw, tak podsumował Luigi De Vito, prezes ACIMALL. Włosi oczekują, że mimo wciąż niepewnej sytuacji na rynku, pozytywne trendy zostaną utrzymane, m.in. dzięki planowi transformacji Przemysłu 4.0 oraz zachętom ze strony państwa włoskiego do inwestycji w nowoczesne technologie – jest to program na najbliższe dwa lata.

Foto: Biesse

ACIMALL zbiera dane od przedsiębiorców i na tej podstawie organizacja podliczyła, że w minionym roku ceny wzrosły o 1,2 proc., natomiast przychody firmy wzrosły o 17,2 proc. w stosunku do ostatnich trzech miesięcy w 2019 r.

Przedsiębiorcy w ankiecie ocenili sytuację na rynku. Okazuje się, że 50 proc. pytanych wskazało na pozytywne tendencje, 6 proc. miało negatywną ocenę, a 44 proc. uznało, że sytuacja na rynku jest stabilna. Co ciekawe, 50 proc. respondentów spodziewa się stabilnego rozwoju w eksporcie, 39 proc. zakłada duże ożywienie na rynku eksportowym, a 11 proc. spodziewa się spadku sprzedaży zagranicznej. Jeśli chodzi o lokalny rynek, to 45 proc. włoskich producentów maszyn uważa, że będzie nadal się rozwijał, 33 proc. zakłada stabilizację, a 22 proc., spodziewa się tendencji spadkowej. Do organizacji ACIMALL należą m.in. Biesse, Cefla, Homag Italia czy Leitz Italia.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".