Pozbud także idzie w stronę holdingu

Red.: |Data publikacji:

Wspólnicy i menedżerowie poznańskiego Pozbudu deklarują kontynuowanie i rozwój produkcji stolarki. Długofalowo widzą jednak też inne, bardziej perspektywiczne obszary działalności spółki. Zarządzać nimi będą przez spółkę holdingową.

Założenie jest takie, że Pozbud ma mieć strukturę holdingową, a spółki z grupy będą realizowały zadania z konkretnego segmentu działalności. Proces ten nabiera kształtów. Podtrzymujemy ten plan i zmiana nazwy spółki będzie ściśle skorelowana z przyjętą strategią rozwoju” – powiedział w mediach nowy przewodniczący rady nadzorczej, a do niedawna wiceprezes zarządu Pozbud SA, Andrzej Raubo. Jest to potwierdzeniem planów, które zdradził nam w wywiadzie w lipcowym numerze Forum Branżowego Łukasz Fojt, prezes spółki. 

Pod koniec lipca 2021 r. Andrzej Raubo nabył istotny pakiet akcji spółki i kontroluje obecnie ponad 31 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu, stanowiących ok. 25 proc. udziału w kapitale zakładowym. Drugi największy akcjonariusz – prezes Łukasz Fojt – posiada ponad 26,5 proc. akcji, uprawniających do 24,4 proc. ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu.

Wizję rozwoju spółki, w której mieści się kontynuowanie produkcji stolarki prezentowaliśmy niedawno w rozmowie z prezesem Fojtem. Drugi ze wspólników wskazuje, że poza stolarką dobre perspektywy ma przed sobą również kolejnictwo i obszar OZE, zdaniem Raubo najbardziej perspektywiczne długoterminowo. – Pozbud ma wykrystalizowane kierunki działania związane m.in. z koleją, gdzie skala inwestycji infrastrukturalnych i taborowych oznacza wiele lat koniunktury dla firm dysponujących odpowiednimi zasobami. Inwestycje w kolejnictwie związane będą z m.in. koniecznością odnowienia taboru. Czekamy na dojście do skutku procedowanych postępowań przetargowych – powiedział Raubo. Jego zdaniem jesień i zima powinny być również okresem finalizowania decyzji i możliwego informowania o konkretnych projektach w zakresie systemów zarządzania energią. – Rachunek ekonomiczny w polskich warunkach jasno wskazuje na wyższość pozyskiwania prądu z wiatru niż np. ze słońca. Mamy wyselekcjonowanych partnerów do projektów – potencjalne podmioty, które są zainteresowane zakupem projektów od nas, weryfikujemy także kilka lokalizacji – powiedział. Pozbud rozwija także segment budownictwa specjalistycznego, w którym cały czas realizuje kontrakt GSM-R dla PKP PLK o wartości 721 mln zł, a do tego nie rezygnuje również z działalności deweloperskiej.

Z wypowiedzi głównych wspólników Pozbudu wynika obraz spółki holdingowej, która być może zmieni swoją nazwę, ale na pewno zarządzać będzie różnymi biznesami. Poza stolarką budowlaną będzie to obszar OZE, kolejnictwo, budownictwo specjalistyczne oraz projekty developerskie. Dwóch głównych wspólników spółki, stojących na czele jej organów: zarządu i Rady Nadzorczej, wydaje się mieć spójny obraz organizacji i kierunków rozwoju Pozbudu. Produkcja stolarki budowlanej, od czego zaczynała firma braci Andrzejaków, wcale nie jest wiodąca w tej nowej wizji. Pomimo, co podkreślają obydwaj, swojej atrakcyjności.

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1