POZBUD stawia w oknach na rynek amerykański

Red.: RK |Data publikacji: 2019-11-21

Pomimo znacznie lepszych wyników sprzedażowych Pozbudu po 9 miesiącach tego roku, sprzedaż okien i drzwi drewnianych w tej firmie nadal kuleje. Ten segment działalności spółki przyniósł mniej niż 40 mln zł, wobec ponad 44 mln zł po 3 kwartałach ub. roku.

Giełdowy Pozbud T&R opublikował raport z wynikami po 3 kwartałach br., z którego wynika, że przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 138 mln zł, a skonsolidowany zysk netto sięgnął niemal 10 mln zł. Liczby te oznaczają wzrost o 58 proc. w przychodach i o 120 proc. w zysku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Tak rewelacyjnie dobre wyniki wypracowane zostały jednak w segmentach innych niż produkcja stolarki: w działalności remontowej i deweloperskiej, z której po raz pierwszy pojawiły się wpływy. Sprzedaż stolarki drewnianej spadła niestety w tym czasie o kolejne 11 proc., nie przekraczając po 9 miesiącach wartości 40 mln zł. Pozbud podjął już działania uzdrawiające tą sytuację, a prowadzeniem odrębnej spółki zajmującej się produkcją stolarki zajął się były prezes Tadeusz Andrzejak.

Zarząd Pozbudu potwierdza w swoim raporcie zmniejszenie poziomu zamówień na produkty stolarki okienno-drzwiowej z drewna, w szczególności na rynku krajowym. Pomimo to zamierza rozbudowywać w Polsce sieć handlową dilerów, ale też mocniej postawić chce na sieć zagraniczną. Dużą wagę władze spółki przykładają do dalszego rozwoju współpracy z partnerami amerykańskimi i właśnie w USA upatrują największej szansy na zwiększenie przychodów ze sprzedaży tego segmentu.

W swoich działaniach w 2019 roku i w najbliższych latach grupa planuje skupić siły na rozwoju swojego core biznesu, czyli produkcji wyrobów stolarki otworowej drewnianej oraz stolarki otworowej drewniano-aluminiowej. Powyższe będzie możliwe dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym uzyskanym dzięki wybudowaniu nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Słonawach (zwiększenie mocy produkcyjnych do 10 tys. m2 z 3,5 tys. m2, zautomatyzowanie produkcji), jak również dzięki podjętym działaniom marketingowym oraz rozwojowi sieci oddziałów i dystrybutorów na terenie Polski, jak i Europy. Zarząd emitenta przykłada ogromną wagę do rozwoju dalszej współpracy z partnerami w Stanach Zjednoczonych i tam też upatruje szansy na zwiększenie przychodów ze sprzedaży” – czytamy w raporcie okresowym Pozbudu.

Zobacz również

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Deforu

Nowe Centrum Badawczo-Rozwojowe Deforu

Defor planuje zbudowanie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Będzie się tam znajdowało m.in. laboratorium do badania fasad.

Vikking wzmacnia dział handlowy

Vikking wzmacnia dział handlowy

Od początku czerwca 2021 roku Mateusz Pniak obejmuje stanowisko regionalnego managera sprzedaży na terenie południowej Polski. Do zadań nowego pracownika będzie należało promowanie marki VIKKING jako producenta drzwi kompozytowych oraz okien o unikalnej strukturze Real Wood.  

AGC sprzedaje swoje zakłady w USA

AGC sprzedaje swoje zakłady w USA

AGC sprzedaje trzy fabryki produkujące szkło budowlane w USA. Nabywcą jest Cardinal, wartość transakcji t 450 mln dol.

1