POZBUD stawia w oknach na rynek amerykański

Red.: |Data publikacji:

Pomimo znacznie lepszych wyników sprzedażowych Pozbudu po 9 miesiącach tego roku, sprzedaż okien i drzwi drewnianych w tej firmie nadal kuleje. Ten segment działalności spółki przyniósł mniej niż 40 mln zł, wobec ponad 44 mln zł po 3 kwartałach ub. roku.

Giełdowy Pozbud T&R opublikował raport z wynikami po 3 kwartałach br., z którego wynika, że przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 138 mln zł, a skonsolidowany zysk netto sięgnął niemal 10 mln zł. Liczby te oznaczają wzrost o 58 proc. w przychodach i o 120 proc. w zysku w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Tak rewelacyjnie dobre wyniki wypracowane zostały jednak w segmentach innych niż produkcja stolarki: w działalności remontowej i deweloperskiej, z której po raz pierwszy pojawiły się wpływy. Sprzedaż stolarki drewnianej spadła niestety w tym czasie o kolejne 11 proc., nie przekraczając po 9 miesiącach wartości 40 mln zł. Pozbud podjął już działania uzdrawiające tą sytuację, a prowadzeniem odrębnej spółki zajmującej się produkcją stolarki zajął się były prezes Tadeusz Andrzejak.

Zarząd Pozbudu potwierdza w swoim raporcie zmniejszenie poziomu zamówień na produkty stolarki okienno-drzwiowej z drewna, w szczególności na rynku krajowym. Pomimo to zamierza rozbudowywać w Polsce sieć handlową dilerów, ale też mocniej postawić chce na sieć zagraniczną. Dużą wagę władze spółki przykładają do dalszego rozwoju współpracy z partnerami amerykańskimi i właśnie w USA upatrują największej szansy na zwiększenie przychodów ze sprzedaży tego segmentu.

W swoich działaniach w 2019 roku i w najbliższych latach grupa planuje skupić siły na rozwoju swojego core biznesu, czyli produkcji wyrobów stolarki otworowej drewnianej oraz stolarki otworowej drewniano-aluminiowej. Powyższe będzie możliwe dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym uzyskanym dzięki wybudowaniu nowoczesnego zakładu produkcyjnego w Słonawach (zwiększenie mocy produkcyjnych do 10 tys. m2 z 3,5 tys. m2, zautomatyzowanie produkcji), jak również dzięki podjętym działaniom marketingowym oraz rozwojowi sieci oddziałów i dystrybutorów na terenie Polski, jak i Europy. Zarząd emitenta przykłada ogromną wagę do rozwoju dalszej współpracy z partnerami w Stanach Zjednoczonych i tam też upatruje szansy na zwiększenie przychodów ze sprzedaży” – czytamy w raporcie okresowym Pozbudu.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1