Sprzedaż stolarki w Pozbudzie spadła o połowę!

Red.: |Data publikacji:

Pozbud podał wstępne wyniki finansowe za I półrocze. Spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości 30,2 mln zł w porównaniu do 67 mln w roku ubiegłym.

Pozbud podał wstępne wyniki jednostkowe dla spółki Pozbud T&R oraz dla całej Grupy Kapitałowej T&R. Jeśli chodzi o dane dotyczące spółki, której głównym przedmiotem działania jest produkcja stolarki otworowej, to przychody w pierwszym półroczu znacząco spadły. W tym roku wyniosły one 30,29 mln zł w porównaniu do 67,03 mln zł.

Grupa kapitałowa w pierwszym półroczu odnotowała przychody ze sprzedaży w wysokości 86,38 mln zł w porównaniu do 88,57 w roku 2019. Natomiast zysk netto był wyjątkowo duży, wyniósł 18,71 mln zł w porównaniu do 7,2 mln zł w roku ubiegłym. Zarząd tłumaczy, że pozytywny wpływ na zysk miało uwzględnienie wyników z realizacji kontraktu z budowy infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych PKP.

W minionym półroczu Pozbu, zarówno spółka, jak i grupa kapitałowa, zanotowały spadki w przychodach ze sprzedaży. Zarząd informuje, że stało się tak z kilku powodów. Przede wszystkim w zakładzie w Słonawach, gdzie produkowana jest stolarka, firma miała ponad dwutygodniową przerwę w działalności spowodowaną „pojawieniem się pandemii COVID-19 i przystosowaniem zakładu do określonych wytycznych sanitarnych” – tak firma informuje w swoim komunikacie.

Pozbud zrezygnował także z realizacji zleceń, w których wykonywano proces uszlachetniania elementów drewnianych. Była to obróbka mechaniczna, ale czasochłonna, te produkty charakteryzowały się także relatywnie niską rentownością sprzedaży. Takie zlecenia istotnie wpływały na proces produkcji zasadniczej.

Ponadto, jeśli chodzi o segment deweloperski Pozbudu, to w minionym półroczu firma odnotowała niższy, w porównaniu do roku 2019, poziom sprzedaży mieszkań zbudowanych w projekcie Strzeszyn Zacisze.

Zobacz również

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty

NSG i AGC podsumowały II kwartał bieżącego roku. Spółki podnosiły ceny na swoje produkty, by zrekompensować podwyżki.

Jeld-Wen odczuwa osłabienie popytu

Jeld-Wen odczuwa osłabienie popytu

Jeld-Wen , amerykański gigant branży stolarki, poinformował, że drugi kwartał tego roku jest jednocześnie ósmym z rzędu, w którym spółka odnotowała wzrost przychodów. Firma zmaga się jednak ze spadkiem popytu i inflacją.           

Co dziesiąte drzwi w Polsce są z importu

Co dziesiąte drzwi w Polsce są z importu

W najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” przybliżono import drzwi do Polski. Okazuje się, że co dziesiąte drzwi sprzedawane w naszym kraju pochodzą z zagranicy.

1