Wiele osób chce, aby mieszkanie było wygodne, funkcjonalne, ale jednocześnie niestandardowe. Jak można to osiągnąć? Sposobów jest oczywiście wiele, a jeden z nich dotyczy drzwi wewnętrznych.
Tradycyjne drzwi oferowane są dzisiaj w wielu kolorach, wykończeniach i dekorach. Oferta jest olbrzymia, ale co zrobić, jeśli chcemy czegoś innego? Wśród interesujących propozycji znajdują się drzwi przesuwne i szklane. Mają liczne zalety – poza odmiennym wyglądem.
Przesuwne, czyli wygodne
Skrzydła drzwi przesuwnych po otwarciu nie zajmują miejsca przed ścianą. Stąd takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w małych pomieszczeniach. Można też wykorzystać fakt, że skrzydła nie muszą być widoczne.
Jeśli chodzi o konstrukcję, oferowane są systemy całkowicie schowane w ścianie oraz naścienne. Podstawą pierwszych jest kaseta, dostępna w wersjach przeznaczonych do ścian i drzwi o określonej grubości oraz wadze skrzydła (od ok. 40 do 100 kg). Skrzydła mogą mieć wysokość nawet 3 m i szerokość do 150 cm. Kasetę umieszcza się między ścianą oddzielającą dwa pomieszczenia a znajdującą się w niewielkiej odległości od niej lekką ścianką szkieletową (lub murowaną). Oczywiście drzwi otwierają się lekko i cicho. Jednak jeszcze ważniejsza będzie dla użytkownika informacja, że prowadnice, po których się one poruszają, mogą być nie tylko proste, ale też wygięte w łuk. Same zaś drzwi mogą być jedno- bądź dwuskrzydłowe.
W systemach naściennych nie ma kasety, zaś skrzydło przesuwa się na wózkach jezdnych po szynie przymocowanej do ściany nad otworem drzwiowym, a w przypadku drzwi – do sufitu. Szynę zakrywa się maskownicą.
W systemach przesuwnych mogą być montowane każde skrzydła z drewna, materiałów drewnopochodnych i szkła.
Drzwi przesuwne będą niezastąpione w wąskich pomieszczeniach. Jeśli dwa znajdują się obok siebie, warto skorzystać z systemu z kasetą tzw. zachodzącą. Jedno skrzydło otwiera się wówczas w kierunku drugiego, zaś dwie niezależne prowadnice pozwalają na swobodny ruch obu skrzydeł jednocześnie.
Raj dla designerów
Sposobem na niebanalne rozdzielenie wnętrz są z kolei drzwi szklane – ramowe albo bezramowe. Skrzydła wyposaża się w odpowiednie okucia, jeśli zaś chodzi o sposób otwierania, to mogą być rozwierane w jedną stronę lub obie (wahadłowe) oraz przesuwne.
Szkło daje szczególnie dużo możliwości, jeśli chodzi o design. Może być bezbarwne lub kolorowe, szlifowane, matowione i zadrukowane. W tym przypadku korzysta się z technologii sitodruku oraz zadruku cyfrowego. Ponieważ tego rodzaju drzwi są wykonywane wyłącznie na zamówienie, można ozdobić je dowolnym motywem, umieszczonym pomiędzy dwiema szybami. To szkło laminowane, a właściwie każdy z producentów oprócz swoich wzorów oferuje możliwość wykorzystania zdjęć oraz innych materiałów. Wśród nich znajdują się np. takie, jak cieniutka warstwa korka, tkaniny – w tym jedwab ręcznie malowany – a także papier.
Jak otwierać drzwi
W drzwiach przesuwnych można zastosować zwykłe klamki, choć proponowane są także składane. Najczęściej jednak korzysta się z rozmaitych pochwytów, wśród których są też te z ruchomą klapką, zastępującą klamkę. Wiele propozycji dotyczy uchwytów wpuszczanych w skrzydło.
Do skrzydeł ze szkła również muszą być montowane odpowiednie okucia. Tutaj także najczęściej są to rozmaite pochwyty, ale też klamki.
Zdjęcia firm: Ceramik Studio, Classen, Nestor.