Pięć kroków do szczelnych okien

Red.: MR |Data publikacji: 2019-11-08

Mamy nieszczelne okna? Zimą przedostaje się do mieszkania chłód? Poniżej kilka wskazówek, co można zrobić, by temu zapobiec.

Nadchodzi zima, a więc i sezon grzewczy. Niestety, wciąż w wielu domach można spotkać się z nieszczelnymi oknami. A to oznacza przede wszystkim stratę pieniędzy na ogrzewanie, gdyż ciepło „ucieka” przez okno. Każdy fachowiec w takiej sytuacji w pierwszej kolejności doradzi wymianę stolarki. Podstawowym zadaniem okna jest chronić wnętrze przed wpływem warunków atmosferycznych, a wiec także przed niskimi temperaturami. Co oznacza, że okno powinno być szczelne. Jeśli takie nie jest, po prostu nie spełnia swojej podstawowej funkcji. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na remont, a zatem warto pomyśleć nad innymi rozwiązaniami. Oto pięć kroków, jak przygotować okno na zimę.

  1. Należy sprawdzić, najlepiej przy pomocy świeczki, w którym miejscu pojawia nieszczelność. Przykładamy świeczkę do ramy okiennej, a w miejscu, w którym są nieszczelności, płomień będzie się poruszał.
  2. W części okna, w których „wieje” sprawdzamy, czy uszczelka wokół skrzydła i na ramie jest w dobrym stanie. Jeśli jest uszkodzona, to wtedy mamy odpowiedź, skąd wzięły się nieszczelności. Najlepiej wówczas wymienić starą uszczelkę na nową.
  3. W starych, drewnianych oknach mogą się pojawić uszczerbki w izolacji między szybą a drewnianą ramą. To zwykle kit, który po wielu latach już nie spełnia swojej roli, kruszy się i nie izoluje. W tym wypadku, zamiast nakładać nową warstwę kitu, najlepiej zastosować silikon, odpowiedni do montażu stolarki.
  4. Problemy mogą się również pojawić w miejscu połączenia między ościeżnicą a murem. W przypadku nieszczelności powinniśmy od strony zewnętrznej uzupełnić ubytki. W tym celu najlepiej jest użyć pianki poliuretanowej.
  5. Nieszczelności w oknie mogą również wynikać z powodu niewłaściwego docisku skrzydła do ramy okiennej. Dlatego dobrym pomysłem będzie tu regulacja okuć, którą i tak swoją drogą warto co roku przeprowadzać w oknie.

Dodatkowa wskazówka – do prac związanych w uszczelnieniem okna najlepiej wezwać doświadczonego montażystę. Przygotuje odpowiednio okno do pracy, będzie wiedział, jakich użyć materiałów izolacyjnych i z pewnością poprawi szczelność stolarki.

1