Okna PCW czy okna aluminiowe – co wybrać?

Autor: | Data publikacji:

Wybór stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji przy budowie lub remoncie domu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, a poniżej analizujemy dwa najpopularniejsze: okna z PCW (nazywane także oknami PVC czy plastikowymi) oraz okna aluminiowe. Podpowiadamy, które okna sprawdzą się lepiej w zależności od oczekiwań dotyczących wytrzymałości, izolacji termicznej, designu oraz kosztów.

Planując wymianę lub montaż nowych okien, warto uwzględnić nie tylko estetykę. Niezwykle istotne są parametry użytkowe, takie jak izolacyjność termiczna czy możliwości konstrukcyjne danego rozwiązania. Rynek oferuje bardzo zróżnicowaną stolarkę, co stwarza szerokie możliwości aranżacyjne, ale zarazem może rodzić pewne wątpliwości. W niniejszym poradniku zestawiamy kluczowe zalety i wady okien PCW oraz aluminiowych, tak aby ułatwić dokonanie wyboru zgodnego z potrzebami inwestycji.

Ciepłe okna aluminiowe_ALUPROF (MB-104 Passive)
Okna aluminiowe dzięki wytrzymałości materiału umożliwiają tworzenie dużych, efektownych przeszkleń. Fot. Aluprof

Stolarka PCW vs. ślusarka aluminiowa – co warto wiedzieć na początek?

Okna z PCW i okna aluminiowe to dwa różne rozwiązania konstrukcyjne. Każde z nich ma swoje unikalne właściwości. Stolarka z PCW cieszy się niesłabnącą popularnością. Głównie ze względu na bardzo dobre parametry techniczne, szerokie opcje wykończenia oraz korzystny stosunek jakości do ceny. Natomiast okna aluminiowe słyną z wytrzymałości, sztywności i możliwości tworzenia nawet bardzo dużych przeszkleń.

Charakterystyka okien PCW (PVC)

Okna PCW są odporne na wilgoć, korozję biologiczną czy zmienne warunki pogodowe. Wykazują jednak pewną podatność na odkształcenia przy długotrwałej ekspozycji na wysoką temperaturę i promieniowanie UV. Producenci nieustannie udoskonalają profile z PCW i wzmocnienia, co przekłada się na coraz lepsze właściwości wytrzymałościowe, ale okna PCW wciąż mogą być mniej stabilne przy bardzo dużych przeszkleniach.

Okna aluminiowe – właściwości

Aluminium charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, dlatego świetnie sprawdza się do konstruowania wielkoformatowych przeszkleń. Sprawdzą się również przy oknach narożnych tak chętnie wykorzystywanych w nowoczesnym budownictwie. Jego plastyczność pozwala na wykonywanie stolarki w różnych nietypowych rozmiarach czy kształtach dając większe możliwości konstrukcyjne niż PCW. Materiał ten charakteryzuje również lekkość, stabilność i trwałość. Te wszystkie cechy sprawiają, że okna wykonane z profili aluminiowych są znaczniej mnie podatne na uszkodzenia i odkształcenia. Aluminium jest znacznie bardziej odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, nie wymaga częstej konserwacji, zapewnia również większe bezpieczeństwo pożarowe. W odróżnieniu od okien wykonanych z PCW, okna aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem promieniowania słonecznego.

Porównanie cech okien tworzywowych i z aluminium

Wielkość i forma przeszkleń

Okna z PCW dają duże możliwości kształtowania skrzydeł, szczególnie w segmencie stolarki standardowej – balkony, tarasy czy okna fasadowe w typowych wymiarach. Najnowsze rozwiązania pozwalają na projektowanie naprawdę sporych przeszkleń: w przypadku systemów przesuwnych potrafią one osiągać szerokość nawet do 5,8 m i wysokość do 2,4 m (w białej wersji 4-kwaterowej).

W kwestii rozmiarów i nietypowych kształtów ślusarka aluminiowa wiedzie prym, jeżeli chodzi o możliwości konstrukcyjne. Plastyczność i stabilność aluminium umożliwiają wykonanie okien narożnych czy przeszkleń wielkoformatowych o szerokości skrzydła sięgającej 4 m (wymiary skrzydła w systemach przesuwnych), a cała konstrukcja może osiągnąć kilkanaście metrów. Ponadto okna aluminiowe mogą mieć różne kształty – owalne, trapezowe czy trójkątne, które wyglądają szczególnie efektownie na ścianach szczytowych.

okna z PCW tarasowe
Duże okna z PCW i przeszklone tarasy już od kilku sezonów są coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem. Fot Deceunnck

Stylistyka i estetyka

Współczesne okna z PCW są dostępne w bardzo szerokiej gamie wykończeń – od gładkich folii w kolorach RAL, przez imitacje drewna, aż po strukturalne wzory również z opcją bicoloru. Dzięki temu z łatwością można je dopasować zarówno do elewacji, jak i aranżacji wnętrz. Producenci okien z PCW dążą do maksymalizacji wymiarów, jak również uzyskania smukłego wyglądu, proponując węższe rozwiązania, choć należy zauważyć, że są one masywniejsze niż profile aluminiowe. Coraz większą popularność zyskują skrzydła zlicowane z ramą lub te z prostą przylgą. Na rynku są także dostępne okna PCW z tak zwanym ukrytym skrzydłem. Co więcej, ramy można prawie całkowicie zabudować po bokach i od góry, przez co stają się niemal niewidoczne – wcześniej było to cechą głównie rozwiązań aluminiowych.

Okna aluminiowe mogą być zbudowane ze znacznie węższych profili. Przekłada się to na wygląd stolarki – okna wydają się smuklejsze, mają również większą powierzchnię przeszklenia, co pozwala na maksymalny dostęp światła do wnętrza. Efekt ten można jeszcze wzmocnić, dzięki opcji częściowego lub całkowitego ukrycia ram pod tynkiem. Pod względem stylistyki okna aluminiowe niczym nie odbiegają od tych wykonanych z tworzywa. Profile mogą być lakierowane (malowane proszkowo na wszystkie kolory palety RAL), anodowane lub pokryte powłokami drewnopodobnymi, imitującymi strukturę drewna. Ich powierzchnia może być matowa, metalizowana lub błyszcząca. Podobnie jak w oknach z PCW można zastosować inny kolor od wewnątrz i od zewnątrz.

Konserwacja i renowacja

Największa zaleta okien z PCW to łatwość utrzymania w czystości. Do pielęgnacji wystarczą zazwyczaj delikatne środki myjące. Profile PCW nie wymagają dodatkowych zabiegów, jednak ewentualne uszkodzenia, np. zarysowania, trudno usunąć w sposób całkowicie niewidoczny.
Okna aluminiowe są równie proste w utrzymaniu, przy czym bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Minusem, tak jak w przypadku PCW, jest brak możliwości szybkiej renowacji w przypadku zarysowań czy wgnieceń.

Właściwości termoizolacyjne

Okna aluminiowe mogą kojarzyć się z zimnem, ponieważ sam ten materiał, czyli metal, daje takie odczucie. Jednak nowoczesne profile aluminiowe i stosowane w nich technologie pozwalają konstruować okna, które z powodzeniem mogą być stosowane nawet w budownictwie pasywnym. Podobnie jest z oknami PCW – komorowa budowa profili, wkłady izolacyjne czy dodatkowe uszczelki – powodują, że Uw poziomie 0,8 W/(m2K) to standard. Poziom pasywny również nie stanowi obecnie wyzwania.

Koszty

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru jest cena. Ślusarka aluminiowa jest zdecydowanie droższa od okien PCW. Cena oczywiście zależy od wymiarów okna, parametrów, rodzaju oraz sposobu wypełnienia profili czy zastosowanych pakietów szybowych. Im bardziej zaawansowane przeszklenia, wkłady izolacyjne, okucia czy niespotykane wykończenia tym wyższy koszt.

Rozwiązania hybrydowe

Na rynku dostępne są okna, które łączą kilka materiałów. Mowa o stosowaniu nakładek aluminiowych montowanych na zewnętrznych ramach okien PCW. Ich zastosowanie pozwala odizolować profile PCW od wpływu zmiennych czynników atmosferycznych, w szczególności działania promieniowania UV i deszczu oraz zawartych w nim substancji. Rozwiązanie to pozwala również na poprawę parametrów cieplnych okna – między ramą a nakładką producenci często umieszczają dodatkową izolację z pianki.

Innym rozwiązaniem, mającym na celu maksymalne wykorzystanie zalet różnych materiałów jest montaż okien aluminiowych tylko tam, gdzie w domu zostały zaprojektowane duże przeszklenia, np. taras, balkon czy ogród zimowy. W pozostałych miejscach, można zaplanować montaż okien z innych materiałów, z nakładką aluminiową bądź w wykończeniu imitującym aluminium. Takie rozwiązanie jest kompromisem pomiędzy designem, kosztami i funkcjonalnością.

Na jakie kluczowe aspekty należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze między stolarką PCW a aluminiową? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Balcerowski, doradca ds. stolarki, DOM 2.0

Decyzja o wyborze stolarki aluminiowej lub PCW powinna uwzględniać szereg czynników, takich jak dostępny budżet, wymagania dotyczące termoizolacji, wielkość i rodzaj planowanych przeszkleń oraz oczekiwania estetyczne. Stolarka PCW jest bardziej ekonomiczną opcją, zapewnia też bardzo dobrą izolację termiczną. Ma jednak ograniczenia gabarytowe – w przypadku dużych czy niestandardowych konstrukcji może nie być wystarczająca. Z kolei ślusarka aluminiowa pozwala na wykonanie większych i bardziej złożonych konstrukcji. Charakteryzuje się lekkością, wytrzymałością oraz nowoczesnym designem. Dzięki zaawansowanym technologiom z wykorzystaniem przekładek termicznych może również oferować dobre parametry cieplne.

Warto podkreślić, że obecne rozwiązania w zakresie profili PCW coraz częściej pozwalają na uzyskanie wyglądu zbliżonego do aluminium. Dla inwestorów oznacza to możliwość zachowania walorów estetycznych stolarki aluminiowej przy jednoczesnym wykorzystaniu zalet PCW.

Ostateczny wybór między oknami aluminiowymi a plastikowymi powinien zawsze zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji – zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i estetyki. Zanim podejmie się decyzję, warto skonsultować się ze specjalistami oraz przeanalizować parametry techniczne wybranych rozwiązań, aby mieć pewność, że dana konstrukcja spełni oczekiwania na wiele lat.