Noworoczne postanowienie – więcej witaminy N

Red.: |Data publikacji:

W 2020 roku w trendach wnętrzarskich czeka nas zwrot ku naturze określanej metaforycznie witaminą „N”. Uznanie zyskają te projekty, które przybliżą nas do niej w trakcie codziennych czynności. W czasach, w których zdecydowaną większość swojego życia spędzamy w pomieszczeniach, dostęp do naturalnego światła, świeżego powietrza i zieleni, naturalne materiały będą pożądanymi elementami w naszych domach. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawi, że coraz częściej będziemy poszukiwać trwałych i energooszczędnych rozwiązań.

Spędzanie czasu na łonie natury to podstawa zdrowego stylu życia, ale jak wynika z badań zrealizowanych przez YouGov na zlecenie Grupy VELUX – 41% Polaków spędza na dworze średnio jedną godzinę w tygodniu lub mniej. Jednocześnie zdecydowana większość badanych uważa, że w czasie dzieciństwa częściej przebywali na dworze niż obecne pokolenie najmłodszych. Reaguje na to również rynek nieruchomości, gdzie od kilu lat rośnie zapotrzebowanie na energooszczędne i ekologiczne rozwiązania. Rosnąca świadomość inwestorów, a także wyzwania środowiskowe przełożą się na tegoroczne trendy wnętrzarskie i budowlane. Coraz częściej będziemy szukać rozwiązań przybliżających nas do natury i pozwalających na odzyskanie wewnętrznej harmonii.

Światło zwiększa wydajność

O kontakt z naturą powinniśmy zadbać również w domu. Dostęp do naturalnego światła poprawia zdolności poznawcze i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jest to szczególnie ważne przy aranżacji miejsc pracy i nauki. Jak wynika z przeprowadzonego badania, gdy pracownicy zostali przeniesieni do budynków lepiej doświetlonych światłem dziennym odnotowano 15% wzrostu wydajności. W innym badaniu studenci rozwiązujący ten sam test w warunkach dobrego oświetlenia osiągnęli od 7% do 18% lepsze wyniki, niż Ci którzy siedzieli w ciemnych salach. Złe oświetlenie powoduje nie tylko problemy ze wzrokiem, ale także negatywnie wpływa na koncentrację i sen. Ludzkie oko, poprzez system sensoryczny, wykorzystuje światło dzienne do wydzielania hormonów i neuroprzekaźników w mózgu. Proces ten obejmuje regulację poziomu kortyzolu tzw. hormonu stresu oraz melatoniny – odpowiedzialnej za zdrowy sen. Dlatego w ciągu dnia powinniśmy maksymalnie korzystać w naszych wnętrzach z promieni słonecznych, jako naturalnego źródła światła.

Kontakt z naturą

Widok na zieleń za oknem, niebo, chmury, słońce to czynniki które mogą mieć realny wpływ na nasze samopoczucie i sposoby radzenia z codziennymi wyzwaniami. Nie bez powodu kolor classic blue został ogłoszony kolorem 2020 roku. Jest on inspirowany barwami nieba o zmierzchu i spokojnego oceanu, a więc odcieniami natury, uspokajającymi nasze ciało i umysł. Osoby, mające bezpośredni kontakt z otoczeniem podczas wykonywania codziennych zadań, są bardziej efektywne. Związane jest to z możliwością doświadczania cyklu dnia oraz stanu pogody. Różnorodność informacji z zewnątrz równoważy monotonię i przyczynia się do niwelowania uczucia zmęczenia.

Codzienna dbałość o przyrodę

Dbałość o przyrodę i odpowiedzialność za jej stan to także decydowanie się na takie produkty, które są trwałe i poddają się recyklingowi. Drewniane wykończenia, uznany trend wnętrzarski, to alternatywa dla plastiku, który może emitować szkodliwe substancje. Nadchodzące zmiany na rynku wnętrzarskim zwiastują powrót do roślin doniczkowych, zabawek drewnianych czy produktów rzemieślniczych. Ponadczasowe i trwałe rozwiązania wpiszą się w trend minimalistycznych wnętrz, a filtrację powietrza i bliskość żywej przyrody zapewnią zielone dachy i domowe ogródki.

Kontroluj jakość powietrza otwierając się na otoczenie

Każdego dnia, wykonując 22 tysiące oddechów dziennie, wdychamy około 30 kg powietrza. Poprzez aktywność czteroosobowej rodziny obejmująca takie czynności jak gotowanie czy kąpiel powoduje, że do powietrza w domu trafia średnio 10 litrów wody dziennie. W tym przypadku niezbędne są wietrzenie i odpowiednia wentylacja pomieszczeń. W ubiegłych latach często mówiło się o jakości powietrza na dworze. W tym roku również to czym oddychamy w pomieszczeniach będzie ważnym tematem. W monitorowaniu powietrza w naszych wnętrzach pomocne są nowe rozwiązania technologiczne, które samodzielnie mogą decydować kiedy przewietrzyć nasz pokój. Psychologowie środowiskowi zalecają, by w projektach zwracać uwagę na właściwe rozmieszczenie okien, które zapewnią naturalny przepływ powietrza.

Komfortowe rozwiązania w zgodzie z naturą

W 2020 roku będziemy szukać rozwiązań, które poprawią komfort naszego życia, ale jednocześnie sprawią, że obniżymy swoje rachunki za prąd i zminimalizujemy wpływ naszych domów na środowisko. Technologie typu smart home stają się coraz powszechniejsze. Oszczędności energii sprzyja elektryczne sterowanie, dlatego inwestorzy coraz częściej będą oceniać takie rozwiązania w perspektywie długofalowych korzyści. Specjalne programy umożliwiają odcięcie się od technologii i skoncentrowanie się na czerpaniu z natury w czasie np. wakacji i spacerów po lesie.

Artykuł powstał na podst. mat. prasowych firmy Velux

1