Jaka szyba w oknie?

Red.: RK |Data publikacji: 2020-01-13

Szyby odgrywają w oknach znacznie ważniejszą rolę niż mogłoby się wydawać. Zależy od nich nie tylko w jakim stopniu doświetlone będą wnętrza, ale także – ile energii cieplnej do nich trafi. One również wpływają na to, jaką izolacyjnością cieplną i akustyczną będzie się charakteryzowało całe okno.

Duże przeszklenia – nawet na całą ścianę – cieszą się niesłabnącą popularnością. Pozwalają, nadać domowi nowoczesny charakter, a także otworzyć go na otoczenie i cieszyć się widokiem ogrodu. Jednak duże przeszklenia, to również jeszcze większe wymagania, jakie powinniśmy stawiać szybom. Bo, wbrew pozorom, w szkle kryje się znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Jakie możliwości oferuje szyba i na co zwrócić uwagę podczas jej wybierania?

Sprawdź parametry

Podstawowym zadaniem całej stolarki – w tym rzecz jasna również szyby, jest wpuszczenie do pomieszczenia światła i możliwość obserwacji otoczenia przy jednoczesnej ochronie przed ucieczką ciepła. O tym, jak skutecznie dany pakiet izoluje, mówi współczynnik przenikania ciepła Ug. I tu sprawa jest prosta – im jest niższy – tym lepiej. Dla przykładu szyba MS więcej niż OKNA SUPERtermo oferuje Ug=0,5 W/m2K.
Oprócz izolacyjności cieplnej, szyby umożliwiają nie tylko dopływ światła słonecznego ale również energii, które te światło ze sobą niesie. Dzięki temu, nie tylko możemy cieszyć się najzdrowszym, naturalnym światłem, ale również korzystać z dodatkowego źródła ciepła jakim jest słońce. Tu sporo dowiemy się analizując dwa parametry – g i L. Ich interpretacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

Współczynnik g mówi o tym, ile energii słonecznej, a współczynnik L – ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku czynników. Im wyższy jest g tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L teoretycznie lepiej jest, by był wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne. – wyjaśnia Artur Głuszcz, dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA.

Musimy przy tym jednak pamiętać, że jeśli nasze okna znajdują się od strony południowej, lub zajmują całą ścianę, a szyby przepuszczają dużo światła, może się okazać, że słońca mamy aż nadto i będziemy potrzebować skutecznej przed nim ochrony. W tym przypadku możemy się zdecydować na szyby przeciwsłoneczne. Jeśli jednak je zastosujemy, warto pamiętać, że ograniczamy nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne (nieco gorzej). Wygodniejszym rozwiązaniem są regulowane osłony przeciwsłoneczne np. zewnętrzne rolety czy żaluzje, które pozwalają dostosować nasłonecznienie według aktualnych potrzeb. Można je odsłonić gdy potrzebujemy słońca i zasłonić jeśli mamy go w nadmiarze, a tym samym utrzymać w domu optymalną temperaturę redukując koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Szyby a hałas i niepożądane spojrzenia

Pakiety szybowe odgrywają również dużą rolę w izolacji akustycznej całego okna. W dobie coraz większego, niezdrowego natężenia dźwięków – w miastach, ale również na ich obrzeżach np. przy ruchliwych drogach lub w hałaśliwym sąsiedztwie – to kwestia nie do przecenienia.

Szyby chroniące przed nadmiernym hałasem są laminowane z użyciem specjalnych folii PVB, które pozwalają lepiej tłumić dźwięki. Jak udowadniają badania, izolacyjność akustyczną pakietów podwyższa też zestawianie w nich tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, nawet jeśli mieszkamy w głośnej okolicy. – wyjaśnia Artur Głuszcz.

A co z poczuciem intymności? Jeśli nasze okna wychodzą na ulicę, warto rozważyć szyby ornamentowe. Świetnie sprawdzają się one zwłaszcza w łazienkach i toaletach. Te ozdobne szyby mają specjalnie wytłoczone, nietransparentne wzory. Dzięki temu przepuszczają światło, ale – w zależności od wybranego deseniu – w różnym stopniu zniekształcają obraz.

Wybierz bezpieczeństwo

Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona i inne funkcje niż tylko zapewnienie dostępu światła. Równie ważne jest bezpieczeństwo. Zwłaszcza w przypadku wspomnianych dużych przeszkleń i pokoi dziecięcych. Mowa tu o zabezpieczeniu zarówno przed włamywaczami, jak i przed przypadkowym stłuczeniem np. piłką czy zabawką.
Na rynku bez trudu znajdziemy szyby bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. W pakietach antywłamaniowych, dwie 4-milimetrowe tafle sklejone są czterema warstwami specjalnej folii PVB, dzięki czemu w zasadzie nie da się ich zbić bez użycia narzędzi. Z kolei polecane do np. pokoi dziecięcych szyby bezpieczne, w których dwie 3-milimetrowe szyby sklejone są dwiema warstwami folii, po uszkodzeniu rozbiją się na wiele  kawałków, które pozostają na folii, co znacznie redukuje ryzyko skaleczenia.

autor: MS więcej niż Okna

1