Jak wybrać kolor drzwi?

Red.: |Data publikacji:

Drzwi wewnętrzne spełniają kilka funkcji w naszych domach i mieszkaniach. Oddzielają od siebie pomieszczenia, chronią prywatność, są też ważnym elementem dekoracyjnym, który wpływa na estetykę wnętrza.

Wybór najbardziej odpowiednich – wobec obfitości oferty – bywa niekiedy sporym wyzwaniem. Różnią się konstrukcją, ale też wyglądem. Mogą być płaskie lub modułowe, przeszklone albo bez szyb, gładkie bądź wytłaczane… Określenie najbardziej odpowiadającego wzoru jest pierwszym etapem decyzji. Równie ważne jest zdecydowanie się na określony kolor skrzydła. Barwa ma duże znaczenie, ponieważ jest istotnym elementem wystroju wnętrza.

Spójna kompozycja

Przede wszystkim pamiętajmy, że skrzydła drzwiowe stanowią dużą płaszczyznę. Muszą też pasować do okien, a także innych elementów wyposażenia.

Dobrym rozwiązaniem jest zachowanie jednakowej kolorystyki ram okiennych, listew przypodłogowych i drzwi wewnętrznych. Uzyskujemy w ten sposób jakby ramę kompozycji. Możemy wypełnić ją meblami czy detalami zarówno współgrającymi kolorystycznie, jak też zdecydowanie kontrastowymi.

Podobny dylemat będzie dotyczył określenia kolory ścian. Właściwie propozycje są dwie: stworzenie stonowanej całości w zbliżonych do siebie barwach lub zestawienie zdecydowanie wyróżniające wejście na tle przegrody. Pierwsze rozwiązanie jest uniwersalne, eleganckie – pasuje do każdego wnętrza i świetnie współgra z oszczędną aranżacją pokoju w stylu minimalistycznym.

Efekt, który zadowoli

Dobranie drzwi do wyglądu ściany nie jest jedynym sposobem na stworzenie spójnego wystroju. Skrzydła można bowiem dobierać do podłogi, a także mebli. Takie podejście dobrze sprawdza się w przypadku drzwi w kolorze drewna.

Kolor zresztą ma ogromne znaczenie we wnętrzach. Pomaga stworzyć odpowiedni klimat, dodawać energii lub uspokajać. Może też optycznie zmniejszyć lub powiększyć pokój.

Jeśli jest mały, postawmy na jasne drzwi: białe lub w jasnych kolorach drewna. Dzięki temu optycznie powiększymy wnętrze. Wrażenie będzie jeszcze silniejsze, gdy białe drzwi znajdą się w również białej ścianie. Z kolei ciemne skrzydła przytłoczą, staną się też elementem dominującym wizualnie.

Trudny wybór

Czasami do ostatniej chwili mamy wątpliwości, czy nasz wybór okaże się trafny. Może też nie ufamy swojej umiejętności dobrania barw? Jest na to rada: postawmy na biel. Niezależnie od koloru podłogi, mebli czy framug okiennych, białe drzwi sprawdzą się zawsze i wszędzie. Są po prostu uniwersalne. Pasują do nich ściany w dowolnej barwie, podobnie jak meble i najdrobniejsze nawet detali wyposażenia wnętrza.

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych firmy Invado.

1