Jak ograniczyć hałas?

Autor: | Data publikacji:

Dźwięk odgrywa istotną rolę w naszym życiu. Żyjemy jednak w czasach, w których rosnąca gęstość zaludnienia miast wpływa na wysoki poziom hałasu.

Życie w hałaśliwych miastach

Zacznijmy od tego skąd się bierze hałas i jaki ma na nas wpływ? Regularne narażenie na hałas powyżej 80 dB nie jest rzadkością. Badanie przeprowadzone wśród obywateli Unii Europejskiej pokazało, że 80% respondentów uważa , że hałas ma wpływ na ich zdrowie, w pewnym lub w dużym stopniu (raport WHO, 2018). Ruch drogowy, transport publiczny, miejsca pracy, maszyny, głośna muzyka i urządzenia elektroniczne mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Hałas jest w rzeczywistości odpowiedzialny za różne problemy zdrowotne, w tym np. stres, niepokój czy utratę słuchu. W szczególności stres może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca. Życie w mieście i ciągły hałas wpływają na sposób, w jaki się zachowujemy i komunikujemy, mogą prowadzić do społecznej izolacji i złości czy frustracji. Dlatego ważna jest świadomość skali oddziaływania hałasu i podjęcie środków bezpieczeństwa w celu jego skutecznej redukcji.

Kiedy dźwięk staje się hałasem?

Oprócz poziomów hałasu podawanych w decybelach, należy wziąć pod uwagę czas trwania i częstotliwość narażenia na hałas. Nawet dźwięk, który początkowo nie jest postrzegany jako zbyt głośny, może po pewnym czasie wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

Jakie są niebezpieczne poziomy natężenia dźwięku w naszym codziennym życiu? Niektóre badania wykazały, iż odgłosy powyżej 80 dB mogą wywoływać poddenerwowanie i agresję, a 140 dB to próg, od którego możemy zacząć odczuwać ból fizyczny.

Fot.: materiały prasowe firmy Rockfon

Przykładowo – dźwięk syreny pogotowia ratunkowego wynosi 120 dB, podczas gdy pęknięcie balonu to 154 dB. Natężenie dźwięku generowane przez budzik, ruch uliczny, a nawet suszarkę do włosów jest uważane za umiarkowanie wysokie i wynosi średnio 90 dB.

Jak możemy zredukować hałas?

Czasami nie jest możliwe całkowite usunięcie źródeł hałasu. Rozwiązania, takie jak izolacja akustyczna lub pochłanianie dźwięku, są więc najlepszym sposobem na zniwelowanie jego negatywnego oddziaływania.

  1. Zamknij okna i skorzystaj z oferowanej przez nie izolacji akustycznej. Jeśli chcesz zaczerpnąć świeżego powietrza, staraj się otwierać okna w spokojniejszych porach dnia, mniej więcej  między 10:00 a 14:00. lub późnym wieczorem. O izolacyjności akustycznej okien pisaliśmy wielokrotnie TUTAJ.
  2. Tekstylia wygłuszają pomieszczenie, a ciężkie, „mięsiste” zasłony, grube dywany i wykładziny potrafią zdziałać cuda w kwestii redukcji hałasu.
  3. Postaw na zatyczki do uszu (zwłaszcza do spania) lub słuchawki izolujące, wygłuszające lub wyciszające.
  4. Jeśli długo przebywasz w swoim domu lub mieszkasz w okolicy o dużym natężeniu hałasu,  zainwestowanie w izolację akustyczną może się opłacić. Wybór rozwiązań akustycznych takich jak sufity dźwiękochłonne, w celu obniżenia poziomu dźwięku, może w znacznym stopniu przyczynić się do poprawy samopoczucia i zwiększenia produktywności w miejscu pracy. Ale nie tylko. Rozwiązania te stosuje się także w edukacji w celu polepszenia warunków nauki w szkołach, a także w służbie zdrowia w celu skrócenia czasu rekonwalescencji w szpitalach.

Materiał przygotowany z wykorzystaniem materiałów prasowych firmy Rockfon.