5 porad na skuteczne mycie okien

Red.: HC |Data publikacji: 2019-03-29

Wiosna jest taką porą roku, kiedy dostrzegamy, iż świat przez brudne okna nie wygląda ciekawie. Wręcz obowiązkowym momentem, kiedy trzeba zabrać się do pracy jest zbliżająca się Wielkanoc.

Sposobów na skuteczne umycie okien jest wiele. Z niektórych można jednak bez szkody zrezygnować. Nie zachęcamy więc do wycierania szyb gazetami. Obawy, że od papieru powstaną mikrorysy są raczej nieuzasadnione. Natomiast jest wiele innych, bardziej nowoczesnych i skutecznych pomysłów.

Porady na mycie okien

 • Kiedy myć okna?
  Okna należy myć co najmniej kilka razy w roku. Wówczas łatwiej jest usunąć brud. Unikamy natomiast dni gorących, gdyż szybko wysychająca woda pozostawia zacieki. Powinno być sucho, ale nie za gorąco. Również pora kwitnienia drzew nie jest odpowiednia. Pyłek błyskawicznie osiądzie na szybie i to nie tylko mokrej. Cała praca pójdzie więc na marne.

 • Jak myć okna?
  Przede wszystkim należy zacząć od odkurzenia ościeży i usunięcia pajęczyn, jeśli się w tych miejscach pojawiły. W drugiej kolejności myjemy ramy okienne. Do tych z PCW wystarczy woda z łagodnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń. W przypadku drewnianych lepiej użyć specjalistycznego preparatu. Natomiast nigdy nie używajmy ostrych ściereczek, czy tej strony gąbki, które służy do usuwania z garnków wyjątkowo opornych zabrudzeń. Dopiero w kolejnym kroku czyścimy szyby. Myjemy je od góry do dołu, a osuszamy z dołu do góry – dzięki temu nie pozostaną zacieki.

 • Proste sposoby
  Wiele jest propozycji, jakimi preparatami usuwać brud ze szkła. Można oczywiście skorzystać z płynów do mycia szyb. Te w sprayu łatwo jest użyć, ale od razu ściekają. Dlatego często korzystamy ze ściereczki lub gąbki. Brud łatwo schodzi od wody, do której warto coś dodać. Tym czymś może być kilka kropel gliceryny, płynu do zmiękczania tkanin, trochę płynu do mycia naczyń lub ocet spirytusowy (np. 1 część octu na 4 części wody).

 • Dodatki ułatwiające pracę
  Do usunięcia kurzu przed myciem szyb znakomicie nada się ściereczka z mikrofibry. Lekko wilgotna skutecznie ściągnie kurz, natomiast sucha, użyta do wytarcia szyb po umyciu sprawi, że nie pozostaną na nich zacieki. Szkło można wytrzeć również papierowym ręcznikiem kuchennym, jednak gorzej pochłania on wodę niż mikrofibra.

 • Urządzenia do mycia okien
  Tutaj przydają się skrobaczki do usunięcia większych i mocno przyklejonych do szkła zabrudzeń. Do pozbycia się wody z kolei przydatne są ściągaczki. Mogą być na drążku teleskopowym, ale też na krótkiej rączce, tyle że połączone ze spryskiwaczem. Ściągaczki do mycia okien mają z jednej strony gumę, a z drugiej nakładkę z mikrofibry lub gąbka. Wygodnym, choć niestety drogim urządzeniem jest akumulatorowy automat do mycia szyb. Na pionowej powierzchni utrzymuje go przystawka, a dzięki silnikowi urządzenie porusza się samodzielnie.
1