5 argumentów za oknami energooszczędnymi

Autor: | Data publikacji:

Zakup okien do nowego domu jest sporym wydatkiem. Warto więc zadbać o to, aby ta kwota została naprawdę dobrze zainwestowana. Wieloma przydatnymi cechami charakteryzują się okna tzw. ciepłe.

Fot. Urzędowski

Dlaczego warto wybrać okna energooszczędne?

1. Mniejsze straty ciepła
Okna energooszczędne, dzięki budowie ram i szyby zespolonej sprawiają, że zimą z pomieszczeń nie ucieka na zewnątrz ciepło. (Oczywiście, pod warunkiem, iż stolarka została prawidłowo zamontowana.) Profile, z jakich skonstruowane jest okno, są wielokomorowe. Elementy z PCW mają bardzo często 6 komór, a te z aluminium zawierają przekładki z materiału dobrze izolującego termicznie. Szyba zespolona ma odpowiednią grubość, a między taflami szkła znajduje się ramka dystansowa, tzw. ciepła.

2. Oszczędności na kosztach ogrzewania
Im mniej ciepła przenika w zimie przez ramy okienne i szybę, tym mniej trzeba grzać. Rzeczywiste zyski zależą od kilku czynników. Wśród nich są: budowa okna, sposób jego zamontowania oraz cena medium grzewczego. Różny jest także czas zwrotu wydatków poniesionych na inwestycję w okna. Niemniej przez cały czas eksploatacji stolarki koszt utrzymania domu jest niższy niż w przypadku korzystania z okien standardowych.

3. Mniejsze roszenie szyb
Woda, osadzająca się na szkle, ścieka na ramę okna, a nawet na parapet. Zimą zawilgocenie może się utrzymywać. Skutkować to może pojawieniem się pleśni wokół okna, a niekiedy także grzyba. Dzięki odpowiedniej budowie ram i dobrze izolującej szybie zespolonej takie zjawisko nie występuje. Niska temperatura na zewnątrz chłodzi szkło, ale nie dostaje się do szyby wewnętrznej. Stąd na jej powierzchni nie pojawia się rosa.

4. Niezmieniona estetyka
To czy okno jest energooszczędne zależy od jego budowy i określonych parametrów poszczególnych elementów: ram, szyby, uszczelnień. Jeśli zaś chodzi o estetykę, to jest ona taka sama, jak pozostałej stolarki. Okno może być wykończone folią w niemal dowolnym kolorze, także mającą wygląd drewna lub metalu. To z aluminium może być także polakierowane. Zatem nie odbiega wyglądem od tego, które ma zarówno niższy, jak i wyższy współczynnik przenikania ciepła.

5. Troska o środowisko naturalne
Energooszczędne okna wpływają na mniejsze zapotrzebowanie domu na ciepło. Dzięki temu zmniejsza się emisja zanieczyszczeń, powstających wskutek wytwarzania energii cieplnej. Oczywiście w skali jednej inwestycji jest to zysk minimalny. Niemniej przyczynia się do ochrony środowiska.