Europejska branża stali przemysłowej stoi dziś przed wyzwaniami. Firmy powinny się przygotować do spadku popytu.
Producentów stali mocno dotknął obecny kryzys związany z COVID-19. Jak podliczyli analitycy agencji McKinsey, generalnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w 2020 r. spadło o 63 proc. Natomiast analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat wzrośnie on do 70-75 proc., co przekłada się na popyt na poziomie około 140–150 mln ton rocznie. Jednak optymalne wykorzystanie mocy produkcyjnej wynosi ok. 85 proc. By je osiągnąć, wymagana byłaby redukcja o 25 mln do 30 mln ton nadwyżki mocy.
W opublikowanym właśnie raporcie przeczytamy:
Pomimo ożywienia popytu i gwałtownego wzrostu cen na wyroby stalowe pod koniec 2020 r. i na początku 2021 r. (w przemyśle odnotowano 46 proc. wzrost cen kręgów walcowanych na gorąco od września 2020 r. do stycznia 2021 r.), kryzys związany z COVID-19 zaostrzył strukturalne wyzwania na rynku europejskiego przemysłu stalowego. Wzrost cen był spowodowany przejściowym spadkiem podaży, ponieważ popyt spowodowany np. uzupełnieniem zapasów w branży motoryzacyjnej i budowlanej odbudowywał się w znacznie szybszym tempie, niż moce wytwórcze stali w UE.
Ekonomiści zakładają jednak, że w najbliższych latach popyt na stal zacznie spadać. Dlatego europejscy producenci powinni już teraz zacząć restrukturyzować swoją działalność. Agencja McKinsey zauważa, że należy przeprowadzić zmiany, by dywersyfikować działalność oraz dążyć do produkcji nisko- oraz zeroemisyjnej. Firmy powinny dostosować swoje zdolności produkcyjne do popytu, jaki był przed pandemią. Analitycy dowodzą, że producenci stali przed 2020 r. oferowali nadwyżkę mocy produkcyjnej w stosunku do rzeczywistych potrzeb.
Kluczowi klienci na stal, jak firmy z branży motoryzacyjnej zamykają bądź przenoszą swoją działalność na inne kontynenty. Jeśli chodzi o budownictwo, to najczęściej stal stosowana jest w obiektach komercyjnych, przede wszystkim biurowych. W pandemii znacząco spadł popyt na powierzchnie biurowe, ze względu na wzrost popularności pracy zdalnej. Kolejnym czynnikiem jest wysoki koszt pracy przy produkcji stali w Europie. Te czynniki wpłyną na spadek popytu na stal od europejskich producentów. Pełen raport na temat stali dostępny jest TUTAJ.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".