Polskie samorządy zachęcają Polaków do przeprowadzenia termoizolacji domów jedno- i wielorodzinnych, w tym do wymiany lub uszczelnienia okien.
Gdynia zachęca do uszczelniania okien
Gdynia podsumowała właśnie III edycję programu „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet”, który realizowany jest we współpracy z OPEC Sp. z o.o. i PGE Energia Ciepła. W ramach programu mieszkańcy domów jedno- i wielorodzinnych mogli skorzystać z darmowych badań kamerą termowizyjną i otrzymać rekomendacje co do poprawy szczelności termicznej budynków. W sumie we wszystkich edycjach programu zbadano 470 budynków.
Jak tłumaczy Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła ds. Energetyki, program ma na celu zachęcanie mieszkańców do przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych i wsparcie ich w poprawie efektywności energetycznej budynków.
Dzięki przeprowadzonym podczas trwania programu badaniom ankietowym wiadomo, że 74 proc. osób wskazuje na nieszczelność okien jako problem, który powoduje wysokie straty ciepła w ich domach.
Po testach termowizyjnych całkowita wymiana okien była rekomendowana jedynie w 5 proc. przypadków. Najczęstsze zalecenia dotyczyły głównie uszczelnienia istniejącej stolarki okiennej. Ani razu nie wskazano potrzeby wymiany drzwi zewnętrznych.
Po uzyskaniu porad, 23 proc. badanych osób zadeklarowało chęć uszczelnienia okien. Brak planów inwestycyjnych w najbliższych latach zapowiedziała głównie grupa osób zamieszkałych w budynkach podłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej.
„Czyste Powietrze” intensywnie promowane
Z kolei Zabrze postawiło na promocję i wdrażanie programu „Czyste Powietrze” podpisując wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach umowę na realizację kolejnego etapu Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla budynków jednorodzinnych.
Na ten cel fundusz przekaże miastu ponad 4 miliony złotych. W ramach programu planowanych jest 460 inwestycji, w tym między innymi docieplenie ścian 45 budynków, docieplenie dachów 40 budynków i wymiana okien w 45 budynkach. Dodatkowo w Zabrzu powstanie Punkt Przyjmowania Wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”, dzięki czemu zabrzanie nie będą już musieli jechać do Katowic, by złożyć niezbędne dokumenty.
Na początku lipca ruszyły mobilne biura programu „Czyste Powietrze”, które będą w trasie przez cały okres wakacyjny (do końca sierpnia). Mieszkańcy Śląska i Małopolski mogą w nich uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji, wziąć udział w spotkaniach i prelekcjach czy skorzystać z kompleksowej pomocy w wypełnianiu wniosków.
Nie trzeba jednak mieszkać na Śląsku czy Małopolsce, by uzyskać fachową pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku. W czerwcu ruszył bowiem internetowy kalkulator do wyliczenia grubości ocieplenia budynków dla wnioskodawców „Czystego Powietrza”, a od początku sierpnia działa ogólnopolska infolinia programu „Czyste Powietrze”, dzięki której można zaczerpnąć informacji o programie.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach chce także podjąć współpracę promocyjną z mediami, ogłaszając kolejną edycję konkursu pt.: „Cykliczne upowszechnianie przez media zasady zrównoważonego rozwoju i informacji dotyczących źródeł i systemów finansowania ochrony środowiska w 2021 roku”.
Zobacz również
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.
Lista 100 najbogatszych Polaków
Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.