Polskie okna na Antarktydzie

Autor: |Data publikacji:

Firma Słowińscy opracowała okna dla budynków zlokalizowanych w miejscach o ekstremalnie niskich temperaturach. Kilkaset takich okien zostanie dostarczonych do amerykańskiej bazy polarnej na biegunie południowym.

Okno drewniano-aluminiowe „Polar” firma Słowińscy opracowała wspólnie z amerykańskim partnerem. Było ono konstruowane z myślą o lokalizacjach, w których panują ekstremalnie niskie temperatury i bardzo trudne warunki pogodowe. Wykorzystano w nich czteroszybowe pakiety szkła zespolonego o współczynniku Ug= 0,3 W/m2K. W drewnianych elementach konstrukcyjnych o grubości 88 mm zastosowano dodatkowo izolowany wkład kompozytowy o grubości 20 mm. Takie rozwiązanie znacząco poprawiło współczynnik przenikania ciepła ramy. Okładzina aluminiowa malowana proszkowo stanowi zewnętrzną osłonę okna.

Okna „Polar” zostaną zainstalowane w największej stacji badawczej na Antarktydzie. Amerykańska baza polarna McMurdo znajduje się na wyspie Rossa i jest obsługiwana przez Program Antarktyczny Stanów Zjednoczonych. Jak poinformowała firma Słowińscy, 350 sztuk tych okien płynie już lodołamaczem na biegun południowy.

Firma Słowińscy to rodzinne przedsiębiorstwo założone w 1968 r., specjalizujące się przede wszystkim w stolarce drewnianej i PCW. Obecnie zatrudnia około 100 pracowników. W 2018 r. przychody firmy wyniosły około 35 mln zł.

Zobacz również

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro otwiera fabrykę w USA

Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.