Polskie firmy inwestują nadal w maszyny do obróbki drewna. Jeśli chodzi o import z Włoch, to jesteśmy wciąż jednym z liczących się rynków zbytu.
Polskie firmy kupiły w pierwszym kwartale tego roku maszyny do obróbki drewna z Włoch za kwotę 22,8 mln euro. To wzrost pod kątem wartości o 15 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Polska znajduje się obecnie na piątym miejscu jeśli chodzi o wielkość rynku eksportowego dla Włochów. Najważniejszym odbiorcą są Stany Zjednoczone – amerykańskie firmy kupiły maszyny za 43,5 mln euro, następna na liście jest Francja, tu wydatki opiewały na 35,8 mln euro, a na trzecim Niemcy – tu koszt zakupu maszyn wyniósł 29,3 mln euro.
Dane na temat wyników branży zebrał włoski związek producentów maszyn do drewna Acimall. Organizacja jednocześnie podała, że w pierwszym kwartale dane potwierdzają spadek zamówień na maszyny. Wartość zamówień spadła o ponad 25 proc., w tym o ponad 20 proc. z rynków zagranicznych. Z włoskiego rynku spadek był niemal 40-procentowy.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".