Z danych GUS wynika, że dynamika wzrostu polskiego eksportu jest niższa niż w latach poprzednich, niemniej sprzedaż zagraniczna nadal napędza gospodarkę. Z kolei, jak wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny, wśród hitów eksportowych wskazać można materiały budowlane z tworzyw sztucznych, zwłaszcza okna i drzwi.
Sytuacja ekonomiczna jest trudna nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Na pokonanie kryzysu trzeba jeszcze poczekać. Niemniej eksport polskich towarów osiągnął w ub. roku kwotę 343,8 mld euro. Podczas gdy w roku 2021 po raz pierwszy w historii przekroczył wartość 300 mld euro. Mniejsza dynamika sprzedaży zagranicznej dotyka całą Europę, w tym naszego największego partnera – Niemcy. Tymczasem polscy producenci stolarki właśnie tam eksportowali najwięcej swoich wyrobów.
Jednak GUS wskazuje, że właśnie eksport towarów i usług ma istotny udział we wzroście PKB. W analizowanym okresie od 2021 do 2022 roku zwiększył się prawie o 18 proc. Przykładowo w 2020 r. wzrost wynosił 53,0 proc., a w 2022 już 62,2 proc. Kwotowo w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. eksport wyniósł 232,4 mld euro (import: 223,5 mld euro). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku był to wzrost o 3,7 proc. (import spadł o 5,7 proc.). Według wyliczeń GUS dodatnie saldo handlu zagranicznego wyniosło 8,9 mld euro, natomiast rok wcześniej było to -13 mld euro.
Mimo recesji w Niemczech, sprzedaż na rynek największego odbiorcy polskich towarów wzrosła w omawianym okresie o 28,2 proc., podczas gdy w 2022 r. tylko o 0,3 proc. Oznacza to dodatnie saldo o wartości 20,9 mld euro wobec 13,3 mld euro w analogicznym okresie 2022 roku. Pozytywna sytuacja obejmuje również polskich producentów okien i drzwi. Podkreślił to Krzysztof Domarecki założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena w swoim wystąpieniu na Ogólnopolskim Forum Stolarki 2023. Powiedział on, że od ub. roku jesteśmy największym eksporterem okien i drzwi na świecie. Kwotowo w 2021 r. wytwórcy stolarki wyeksportowali produkty za ok. 3959 mln euro, podczas gdy rok wcześniej była to kwota 2997 mln euro. Wzrost dotyczył również wielkości produkcji, chociaż był on niewielki – 14 754 sztuk okien i drzwi wobec 14 121 w roku 2021.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".