Polska potęgą w eksporcie stolarki

Autor: |Data publikacji:

Wartość polskiego eksportu stolarki w 2021 r. wyniosła 3 mld euro i nasz kraj jest liderem w światowym eksporcie stolarki z PCW i drewnianej. Takie dane zaprezentował Polski Instytut Ekonomiczny.

W zeszłym roku polskie firmy sprzedały za granicę okna i drzwi o wartości 3 mld euro i udział Polski w światowym eksporcie wyniósł 16,1 proc. To więcej o 1,54 punkt procentowy w stosunku do 2020 r. i o 2,4 punkt procentowy w stosunku do 2019 r. Takie dane zebrał Polski Instytut Ekonomiczny opierając się na statystykach przygotowywanych przez ITC Trading Economics. Eksperci podliczyli także, że od 2004 r. eksport polskiej stolarki zwiększył się 10-krotnie.

Załadunek stolarki przeznaczonej na eksport do Australii, fot.: Pagen

W zeszłym roku polscy producenci najwięcej sprzedali za granicą okien z PCW, w tym segmencie udział w światowym eksporcie wynosi 36,2 proc. Na drugim miejscu są okna drewniane, w tym wypadku udział w światowym eksporcie wynosi 28 proc. W dziale ślusarki aluminiowej Polska zajmuje drugą pozycję po Chinach i ma udział w eksporcie 9,2 proc. W przypadku drzwi drewnianych zajmujemy trzecią pozycję po Chinach i Brazylii z udziałem w rynku 8,3 proc. Natomiast zajmujemy ósme miejsce w światowym rankingu największych eksporterów w przypadku produktów ze stali, tu udział Polski w rynku wynosi 4,1 proc.

Fot.: Drutex

Wartość eksportu stolarki w 2021 r. była wyższa o 24 proc. w stosunku do 2020 r. Największy udział w sprzedaży, bo 50-procentowy stanowiły okna i drzwi tworzywowe, firmy sprzedały te produkty za 1,5 mld euro. Analitycy porównali także, że w 2021 r. eksport stolarki z PCW był wyższy o 28 proc. w stosunku do roku 2020. Z kolei wartość eksportu okien drewnianych wyniosła 584,4 mln euro i był to wynik wyższy o 11 proc. w stosunku do 2020 r., przy czym w wypadku drzwi drewnianych wartość sprzedaży to 328,7 mln euro, jednak tu odnotowany został znacznie wyższy wzrost sprzedaży – o 34 proc. Jeśli chodzi o okna i drzwi aluminiowe to wartość eksportu wynosi 414,2 mln euro, co stanowi wzrost o 27 proc. w porównaniu z danymi z 2020 r.

Jakie kraje kupują polskie okna i drzwi? Największymi odbiorcami są państwa z Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Wśród unijnych krajów najwięcej sprzedawanej polskiej stolarki jest w Niemczech, potem we Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Czechach, Słowacji i Szwecji.

Analitycy podsumowali także dane na temat pierwszego kwartału. Opierając się na danych z Głównego Urzędu Statystycznego wartość eksportu wyniosła 867 mln euro i była wyższa o 34 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy z 2021 r. Jednak tu należy uwzględnić wzrost cen, który znacząco wpłynął na wzrost wyników ze sprzedaży.

Podobne dane na temat eksportu przedstawiło wyspecjalizowane w danych z rynku stolarki Centrum Analiz Branżowych. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:

Polska może zostać światowym liderem eksportu stolarki!

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.