Polska może wkrótce zostać światowym liderem eksportu stolarki!

Red.: |Data publikacji:

Jak informujemy w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, maleje przewaga Chin nad Polską w eksporcie stolarki. Niewykluczone, że już wkrótce zostaniemy globalnym liderem sprzedaży zagranicznej!

Jak wynika z danych za 2020 rok, Polska umacnia się na pozycji wicelidera światowego eksportu stolarki otworowej i co istotne, bardzo stopniała przewaga lidera tego zestawienia, czyli Chin. Gdy jeszcze w 2019 roku przewaga chińskiego eksportu nad polskim wynosiła 23 proc. to w 2020 roku stopniała do zaledwie 13,6 proc.

W 2020 roku wartość eksportu chińskiej stolarki spadła o 0,9 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. W tym czasie sprzedaż zagraniczna polskich okien i drzwi wzrosła o 7,4 proc. Chińczycy zaliczyli wzrosty jedynie w stolarce z PCW (+13 proc.) i ślusarce stalowej (+1,5 proc.). Choć wzrosty w stolarce z tworzyw sztucznych są wysokie to okazuje się, że ten segment stanowi w strukturze chińskiego eksportu zaledwie 10 proc. asortymentu. Największy spadek, niemal 8-procentowy dotyczy z kolei drzwi drewnianych.

Dla polskich eksporterów ubiegły sezon okazał się znacznie bardziej udany. Udało się odnotować wzrost w wysokości 7,4 proc. Wartość naszego eksportu wyniosła ponad 2,7 mld dol. Patrząc na kategorie produktowe, jedynie w przypadku okien drewnianych polski eksport był na minusie (-6,5 proc.). W pozostałych kategoriach odnotowaliśmy dwucyfrowe wzrosty.

Jak informujemy w podcaście „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, gdy uda się utrzymać ten trend, Polska wkrótce może zostać światowym liderem eksportu stolarki otworowej! Przewaga chińskiego eksportu nad polskim wyniosła w 2020 roku zaledwie 367 mln dolarów.

Czy i kiedy Polska może stać się liderem tego zestawienia? Na których rynkach konkurujemy z Chinami korespondencyjnie, a na których bezpośrednio? W jakich kategoriach produktowych polska stolarka nie powiedziała ostatniego słowa? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedzi w 14. odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”, który miał swoją premierę w pierwszą środę miesiąca, 3 listopada 2021 r.

Plusy, minusy #14 – światowi liderzy eksportu

Zobacz też:Polska eksportuje najwięcej materiałów budowlanych w Europie

Zobacz również

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice ma nową strategię działania do 2025 r.

Nice opublikował swój pierwszy Raport Zrównoważonego Rozwoju. Firma prezentuje w nim nową strategię rozwoju.

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Nowe showroomy Dako i Aluprofu

Dako otworzył właśnie swój nowy showroom w swojej siedzibie w Nowym Sączu. Także Aluprof inwestuje w salon, który otworzy w Wietnamie.

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Slonawy chce inwestować w sprzedaż w USA

Compremum podliczyło wyniki ze sprzedaży za trzy kwartały. Spółka osiągnęła sprzedaż ponad 167 mln zł, w tym 13 proc. to stolarka.

1