Polska eksportuje najwięcej materiałów budowlanych w Europie

Red.: |Data publikacji:

Polska jest liderem Unii Europejskiej w eksporcie w wielu gałęziach gospodarki. Są to m.in. materiały budowlane, także stolarka otworowa.

W 1992 r. wartość eksportu z Polski wyniósł 13,2 mld dolarów. To tyle, ile wypracowują obecnie eksporterzy w dwa tygodnie. W ostatnich trzech dekadach wzrost wartości handlu zagranicznego jest 24-krotny i wynosi obecnie ponad 325 mld dolarów. Kuke wraz z SpotData przygotowały raport podsumowujący 30 lat polskiego eksportu z perspektywami rozwoju. Co ciekawe, w 2000 r. Polska była liderem europejskim w sprzedaży węgla, w 2010 r. pierwsze miejsce zajmowały meble, a w 2020 – monitory. Największym rynkiem zagranicznym dla Polski są Niemcy.

Jeśli chodzi o materiały budowlane, a także eksport okien, to w tym segmencie nastąpił duży wzrost:

W latach 2001–2020 Polska odnotowała spektakularny wzrost eksportu artykułów budowlanych z tworzyw sztucznych (wzrost z 0,07 do 1,5 mld dolarów). W 2002 r. polscy producenci tych towarów nie byli nawet w pierwszej dziesiątce eksporterów w UE, ale już w 2006 r. awansowaliśmy na drugą pozycję z 10 proc. udziałem w całkowitym eksporcie tych artykułów w UE. W 2010 r. udział artykułów budowlanych z tworzyw sztucznych w unijnym eksporcie ogółem wzrósł do 15 proc., w 2016 do 20 proc., a w 2020 do 26 proc., dając nam pierwszą pozycję w UE (przed Niemcami). Wysoką pozycję w polskim eksporcie mają także elementy konstrukcyjne (m in okna, dachy), w których przypadku jesteśmy drugim największym eksporterem w UE z 14 procentowym udziałem w unijnym eksporcie ogółem.

Eko-Okna, lakiernia proszkowa

Autorzy raportu podkreślają, że w omawianych 30 latach widać ogromną zmianę struktury polskiego handlu zagranicznego. Na początku w sprzedaży przeważały surowce, głównie węgiel i produkty mało przetworzone. Po kryzysie w 2008 r., który okazał się szansą dla polskich firm, z naszego kraju zaczęły być eksportowane wyroby średnioprzetworzone, m.in. z metalu i plastiku. Także kryzys finansowy w 2012 r. oraz pandemia w 2020 r. zmuszała wielu producentów w Europie do szukania nowych dostawców, także w Polsce. W każdym z tych przypadków korzystał polski eksporter. Według ekspertów, nasz kraj będzie się w przyszłości specjalizował w eksporcie produktów półprzetworzonych. Obecnie Polska przoduje w Europie w eksporcie części i akcesoriów do samochodów, mebli, materiałów budowlanych – m.in. stolarki oraz mięsa.

Raport podsumowujący 30 lat eksportu dostępny jest TUTAJ.

 

Zobacz również

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Spadek zamówień na drzwi po dobrym półroczu

Producenci stolarki w różny sposób przygotowują się na trudniejszy okres na rynku. Perfectdoor postawił na integrację procesów produkcyjnych i ochronę miejsc pracy.

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Glasstec 2022 – zobacz naszą fotorelację

Za nami targi Glasstec 2022 - to wiodąca na świecie impreza branży szklarskiej, która odbyła się po raz pierwszy po czteroletniej przerwie.

Partnerstwo na trudniejszy czas

Partnerstwo na trudniejszy czas

Dormakaba, światowy potentat w zakresie systemów zabezpieczeń i kontroli dostępu oraz wrocławska firma Polsystem, oferująca systemy kontroli czasu pracy, kontroli dostępu i urządzenia je obsługujące, nawiązały ostatnio współpracę produktową.

1