Eksport włoskich maszyn do obróbki drewna systematycznie rośnie. Dane za trzeci kwartał pokazują, że Polska jest w czołówce największych rynków eksportowych.
Włosi notują z kwartału na kwartał wzrost sprzedaży maszyn do obróbki drewna, szczególnie dużą dynamikę widać w eksporcie. Według danych opublikowanych przez ISTAT (włoski instytut statystyczny), wartość eksportu za trzy kwartały 2021 r. jest wyższa o ponad 31 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Wartość eksportu za omawiany okres wyniosła 1,13 mld euro.
Największym odbiorcą maszyn są Stany Zjednoczone. Firmy z tego kraju kupiły produkty „made in Italy” za wartość 113 mln euro i jest to wzrost o 14 proc. w stosunku do 2020 r. Na drugim miejscu jest Francja, przemysł drzewny kupił maszyny za 87 mln euro, to wzrost w porównaniu do 2020 roku o 29 proc. Na trzecim miejscu największych rynków eksportowych dla Włochów jest Polska. Firmy z naszego kraju kupiły maszyny i urządzenia do obróbki drewna za 81,6 mln euro, natomiast wzrost sprzedaży wynosi ponad 40 proc.
Na czwartej pozycji są Niemcy, ten kraj w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. inwestował w maszyny z Włoch na podobnym poziomie, co w roku 2020. Wartość sprzedaży wyniosła niecałe 73 mln euro, a wzrost jest na poziomie 2 proc. Natomiast bardzo dużą dynamikę wzrostu mają dwa kraje – Wielka Brytania – mowa o 90-procentowym wzroście (wartość eksportu 62,3 mln euro) i Hiszpania – 91 proc. (sprzedaż na poziomie 57,3 mln euro).
Niemal bez zmian kształtuje się eksport do Chin, ten kraj kupił maszyny za 49,7 mln euro, jest to wzrost o 1,1 proc. Natomiast przemysł drzewny rozwija się w Rosji, mimo, że wartość sprzedaży maszyn za trzy kwartały wynosi jedynie 39,4 mln euro, to jest to wzrost ponad 77-procentowy. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie organizacji ACIMALL.
Zobacz również
Grupa Master otwiera nową siedzibę Master Polska w Imielinie
15 lipca 2025 r. miało miejsce oficjalne otwarcie nowej siedziby Master Polska, polskiej filii Grupy Master, światowego lidera w branży projektowania i produkcji akcesoriów do stolarki aluminiowej. [Multipublikacja]
Bogdański i Wiśniowski wspierają Sandecję, Abakus i Premium Grodzki sponsorami podlaskiego sportu
Przez lata branża stolarki była mecenasem sportu, szczególnie lokalnego i nie inaczej jest w nowo rozpoczynającym się sezonie. W ostatnim czasie umowy sponsoringowe podpisały Abakus, Bogdański, Premium Grodzki oraz Wiśniowski.
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – ruszyła sprzedaż biletów!
Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 odbędzie się w dniach 15–16 października 2025 w Hotelu Vienna House Andel`s Łódź. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.