W środę 22 maja odbyło się walne zgromadzenie członków Polskiego Związku Okien i Drzwi (POiD), podczas którego głosowano nad przystąpieniem do stowarzyszenia EuroWindoor AISBL. Z poparciem 94 proc. podjęto decyzję o dołączeniu do tej międzynarodowej organizacji.
Informacja o przystąpieniu do EuroWindoor została przekazana poprzez media społecznościowe Związku Polskie Okna i Drzwi, a na zebraniu obecna była prezes EuroWindoor Verena Oberrauch.
EuroWindoor jest międzynarodowym stowarzyszeniem zrzeszającym wiodące firmy z branży stolarki w Europie. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej, organizacja ta reprezentuje interesy europejskich producentów okien, drzwi i fasad. Prowadzi również dialog z instytucjami Unii Europejskiej. Dąży do poprawy regulacji prawnych oraz tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju branży. Członkostwo w tej organizacji zapewnia dostęp do kluczowych informacji o regulacjach UE. Zapewnia również możliwość wpływania na przyszłe decyzje dotyczące naszego sektora.
Na zgromadzeniu Verena Oberrauch przedstawiła założenia, plany oraz aktywność organizacji na lata 2023/2024. Organizacja ta stawia na działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej oraz szeroko pojętej ochrony środowiska. Członkowie korzystają z dostępu do badań, analiz rynkowych oraz sieci kontaktów głównie na poziomie europejskim. Ten fakt znacząco wspiera ich działania na rynkach krajowych. EuroWindoor współpracuje również z innymi organizacjami będącymi ich odpowiednikami w takich krajach, jak Australia (AGGA), Chiny (CCMSA), Japonia (JSMA) i USA (FGIA i WDMA).
Co POiD zyska dzięki członkostwu w EuroWindoor?
Janusz Komurkiewicz, prezes POiD o przystąpieniu do EuroWindoor:
Dołączyliśmy do struktur organizacji EuroWindoor i będziemy współpracować na szczeblu europejskim. Jest to niezwykle istotne, bo to właśnie tam, w Brukseli tworzą się nowe dyrektywy, które bardzo mocno rzutują na działalność naszej branży, a dotyczą one m.in. charakterystyki energetycznej czy wprowadzeniu do zielonej transformacji w budownictwie.
My jako związek musimy być przy tym obecni i współdecydować. Nasza branża jest bardzo mocna, dlatego zadeklarowaliśmy, że chcemy być członkiem tej organizacji i być tam bardzo aktywni. To nasi przedstawiciele będą uczestniczyć w pracach komisji technicznych tej organizacji, po to, żebyśmy nie byli zaskakiwani nowymi dyrektywami, które wpływają na to, co się dzieje zarówno w Polsce, jak i Europie, bo przecież nasze produkty sprzedawane są w Europie.
Tak naprawdę, decyzja o dołączeniu do EuroWindoor to strategiczny krok, który może otworzyć przed polskimi producentami nowe możliwości. Tymczasem, aktywne uczestnictwo pozwoli wzmocnić ich pozycję na rynku europejskim i umożliwi udział w kształtowaniu przyszłych regulacji branżowych. Natomiast, monitorowanie działań i wpływanie na przyszłe regulacje powinno ułatwić sprawiedliwe funkcjonowanie na rynkach europejskich.
Na powyższy temat pisaliśmy jeszcze tutaj: https://forumbranzowe.com/poid-przyjety-do-eurowindoor/
Więcej: https://poid.eu/
Zobacz również
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".
WinDoor-tech 2025 – zapowiedź programu merytorycznego
Targi WinDoor-tech 2025 oprócz prezentacji z zakresu automatyzacji oferują szereg konferencji merytorycznych. Jedną z nich jest Forum EPPA.