Podwyżki komponentów powodują kolejne wzrosty cen stolarki

Red.: |Data publikacji:

Ceny komponentów okiennych rosną. Oprócz tego pojawił się kolejny problem związany z dostępnością materiałów do produkcji.

Materiały do produkcji okien drożeją od początku tego roku. Dodatkowo dla producentów stolarki niepokojący jest fakt, że ceny rosną co miesiąc. Producenci informują, że w minionych latach podwyżki wprowadzane były raz w roku, a firmy informowane były o tym odpowiednio wcześniej. W tym roku producent dowiaduje się o wyższej cenie praktycznie na fakturze. Firmy wytwarzające stolarkę są zmuszone do podniesienia cen swoich produktów, niektórzy na początku maja już trzeci raz zmieniali cenniki.

Foto: Dako

Część producentów okien zauważa, że klient na polskim rynku jest skłonny zaakceptować wyższe ceny. Firmy na razie nie mają problemu ze sprzedażą. Jednak pojawia się kłopot z dostępnością komponentów. Na początku maja producenci okien skarżyli się, że na rynku brakuje zespoleń szybowych. Część producentów szyb wprowadziła limity w dostawach. Największy kłopot miały małe firmy, które korzystają z dostaw od jednego producenta szkła i są od niego uzależnione. Średni producenci, którzy kupują szkło od kilku dostawców, łatwiej mogą reagować na limity w zamówieniach. Producenci informowali, że problemy są także z dostępnością komponentów na rynku farb, klejów czy okuć.

Firmy, które eksportują, obawiają się, że przez podwyżki, w dłuższej perspektywie zmniejszy się eksport. Andrzej Kundzicz z firmy CDM, która sprzedaje głównie na rynek francuski tłumaczy, że podwyżki mogą spowodować, że produkty z Polski przestaną być konkurencyjne. Partnerzy handlowi firmy zaczną szukać tańszych produktów w Bułgarii czy Rumunii.

Tekst powstał na podstawie rozmów z handlowcami producentów okien drewnianych.

Zobacz również

Strategiczne decyzje producentów profili z PCW

Strategiczne decyzje producentów profili z PCW

Grupa Rehau podjęła decyzję o sprzedaży swojej działalności w Rosji. Inny znów producent profili, Profine, ogłosił inwestycję w Serbii.

Anwis zwiększa dynamikę sprzedaży Grupy Warema

Anwis zwiększa dynamikę sprzedaży Grupy Warema

Grupa Warema podsumowała globalne wyniki za 2021 r. Firma osiągnęła wzrost przychodów o 10 proc. Do wysokich wyników przyczyniła się także działalność Anwisu.

Kongres Stolarki Polskiej za nami

Kongres Stolarki Polskiej za nami

W dniu 27 maja w Warszawie odbył się Kongres Stolarki Polskiej, organizowany przez Związek Polskie Okna i Drzwi. Była to już 12. edycja tej imprezy. Głównymi tematami spotkania były: sytuacja gospodarcza, ekologia oraz marketing.

1