Początki produkcji były w garażu – Fakro ma już 30 lat

Red.: MR |Data publikacji: 2021-01-27

Fakro w tym roku obchodzi 30-lecie działalności. To okazja do podsumowania trzech dekad obecności na rynku.

Rozpoczęcie działalności liczone jest od 22 stycznia 1991 r, gdy Fakro zostało zarejestrowane w Sądzie Rejonowym. Firmę założyło dwóch wspólników: Ryszard Florek i Krzysztof Kronenberger. Rozpoczęli produkcję okna dachowego we własnych domach. Był to jeden typ produktu, wytwarzany w dwóch wymiarach. Pierwsze okna trafiły na polski rynek, ale dość szybko firma zaczęła sprzedawać na eksport. W 1994 r. okna dachowe z Nowego Sącza zostały wysłane na Słowację i do Holandii.

Początki Fakro w 1991 r. Drugi od lewej to Ryszard Florek. Foto: Fakro.

Przez wiele lat Fakro rozszerzało swoją ofertę o kolejne typy okien dachowych, a także wprowadzało do oferty nowe grupy produktowe. Dziś są to również okna pionowe czy schody strychowe, a także liczne akcesoria. Obecnie Fakro wysyła swoje produkty do ok. 50 krajów na całym świecie, przy czym eksport stanowi 70 proc. ogólnej sprzedaży tego producenta.

Grupa Fakro składa się z 11 spółek produkcyjnych oraz 17 podmiotów dystrybucyjnych. Producent podaje także, że ma 15-procentowy udział w światowym rynku okien dachowych, oraz że zatrudnia 4 tys. pracowników.

W Fakro zaszły ostatnio także zmiany, jeśli chodzi o zarząd. Firmą nadal kieruje Ryszard Florek, ale w zeszłym roku jesienią na stanowisko wiceprezesa został wybrany Paweł Dziekoński. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Według danych zebranych przez Centrum Analiz Branżowych, sprzedaż spółki handlowej Fakro Sp. z o.o. za rok 2019 wyniosła 620,5 mln zł.

 

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1