Po pierwsze dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia

Autor: |Data publikacji:

Opinie-producentow-okien-o-dostawcach-edycja-2024Dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia to zjawisko, które po 2020 roku nabrało tempa w polskiej branży stolarki okiennej. Więcej o zmianach w podejściu producentów okien do dostawców można przeczytać w najnowszym raporcie CAB.

Centrum Analiz Branżowych opracowało raport „Opinie producentów okien o dostawcach, edycja 2024”. Opisuje w nim m.in., które elementy współpracy z dostawcami są najistotniejsze dla producentów okien, a także którzy dostawcy najlepiej odpowiadają ich potrzebom.

 

Zwiększanie liczby dostawców

Zjawiskiem, które po 2020 roku nabrało tempa w polskiej branży stolarki okiennej, jest dywersyfikacja źródeł zaopatrzenia. Producenci okien masowo rozpoczynają współpracę z nowymi dostawcami (zazwyczaj nie oznacza to rezygnacji z dotychczasowych partnerów). Chociaż zmiany te obserwujemy od kilkunastu lat, w ostatnich 3-4 sezonach znacznie przyspieszyły. Co ciekawe, dotyczy to każdego z przebadanych przez CAB segmentów, tj. profili z PCW, aluminiowych, szyb zespolonych oraz okuć.

Jak wynika z analizy rynkowej, na początku 2020 roku 67 proc. producentów okien zaopatrywało się u jednego dostawcy szyb, a tylko 11 proc. u co najmniej trzech. Na początku 2024 r. z trzema lub większą liczbą dostawców szyb współpracował już co czwarty producent okien, a z jednym tylko połowa.

raport CAB dywersyfikacjaTo samo zjawisko, choć w różnym natężeniu można zaobserwować w przypadku dostawców profili czy okuć. Z jednym dostawcą profili z PCW współpracuje obecnie już tylko 52 proc. producentów okien (dwa lata temu odsetek ten był o 15 pp. większy), z jednym dostawcą okuć 50 proc. producentów okien (także spadek o 15 pp.), a z jednym dostawcą profili aluminiowych już tylko 45 proc. firm. Spadek wynosi tylko 6 pp,, ponieważ już dwa lata temu prawie połowa producentów zaopatrywała się w profile aluminiowe u dwóch, trzech lub nawet większej liczby dostawców.

Kluczowe czynniki wyboru dostawcy

Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie wprowadzanie do oferty komponentów od nowych dostawców nie wyhamuje. Z badania wynika, że około 1/10 producentów okien poważnie myśli o nowym dostawcy profili z PCW, a aż 1/6 o nowym dostawcy szyb. Przy doborze tych komponentów producenci kierują się innymi kryteriami wyboru. Szczegółowo zostało to omówione w raporcie CAB, ale ogólnie, u dostawców profili z PCW najwyżej ceniona jest jakość , a u dostawców szyb stosunek jakości do ceny.

Monitorowanie przez dostawców tego, jak producenci oceniają poszczególne elementy oferty i współpracy wydaje się jeszcze ważniejsze niż przed laty. Więcej szczegółów w najnowszym raporcie z cyklu „Opinie producentów okien o dostawcach”.

 

Zobacz również

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój

Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025

Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.

Lista 100 najbogatszych Polaków

Lista 100 najbogatszych Polaków

Miesięcznik "Forbes" opublikował w ostatnim czasie ranking "Lista 100 najbogatszych Polaków 2025”. Znajdują się na niej również osoby ze świata stolarki.