Pierwszy biurowiec z fasadą fotowoltaiczną

Red.: |Data publikacji:

Pierwszy biurowiec zbudowany w całości z paneli fotowoltaicznych powstaje właśnie w Australii. To być może początek ogromnej zmiany w projektowaniu biurowców na całym świecie.

Ceny energii rosną w dużym tempie, co skłania inwestorów do szukania rozwiązań, które wpłyną na obniżenie kosztów użytkowania budynku. Na odważny krok zdecydował się inwestor biurowca w Melbourne w Australii. Postawi on budynek, który w całości pokryty będzie panelami fotowoltaicznymi. Dostawcą paneli będzie niemiecka firma Avancis, która opracowała technologię cienkowarstwową i jednocześnie bardzo wydajną modułów fotowoltaicznych.

Twórcy projektu biurowca podają, że powłoka budynku składać się będzie z 1128 modułów fotowoltaicznych o mocy 142 kWp (kilowatopik). Instalacja ma w całości zaspokajać potrzeby użytkowników budynku na energię elektryczną. Innym plusem instalacji jest fakt, że energia produkowana będzie na miejscu bez potrzeby kupowania jej od zewnętrznych dostawców. Projekt obiektu wykonało australijskie biuro architektoniczne Studio Kennon które zakłada, że fasady z modułami fotowoltaicznymi staną się wkrótce standardem w budownictwie biurowym.

Budowa australijskiego biurowca całkowicie pokrytego modułami fotowoltaicznymi Trozpocznie się w 2023 r. Foto: Studio Kennon.

Polski rynek rozwiązań fotowoltaicznych w fasadach nie pozostaje w tyle i również ma wiele do zaproponowania. ML System oferuje tu produkt Q Glass, w którym wykorzystana została powłoka z kropek kwantowych, dzięki którym generowana jest energia słoneczna. W rozwiązaniach do fasad istotne jest zachowanie przezierności szyb, w Q Glass firma podkreśla, że udało się utrzymać wysokie parametry transmisji światła, dodatkowo także zachowana jest wysoka izolacyjność termiczna. Produkty ML System do fasad już obecnie znajdują zastosowanie w naszym kraju, na przykład w witrynach sklepów sieci Żabka. O szybach Q Glass i zastosowaniu w stolarce informowaliśmy m.in. TUTAJ.

Witryny sklepu Żabka z szybami Q Glass od ML System.

Innym dostawcą technologii, która z powodzeniem może być stosowana na fasadach biurowców jest Saule Technologies. Firma wykorzystuje tu system ogniw perowskitowych. Te rozwiązania zostały już wykorzystane na przykład na fasadzie siedziby Aliplastu w Lublinie, o tym można przeczytać TUTAJ. Jednak wciąż brakuje w Polsce spektakularnych inwestycji w budynki, w których wykorzystywane byłyby nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne. Być może obiekt w Melbourne zachęci inwestorów do większej odwagi. W australijskim mieście przykład biurowca zadziałał i jak podaje portal swiatoze.pl, do 2026 r. powstanie tam kolejny, tym razem 49-piętrowy wieżowiec, zbudowany z wykorzystaniem fasad fotowoltaicznych.

Zobacz również

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

Webinar Koalicji Termomodernizacji już dziś o 10:30

W związku z pogarszającą się koniunkturą w branży stolarki firmy muszą poszukiwać nowych możliwości zdobycia klientów. Jedną z nich jest powstająca właśnie Koalicja Termomodernizacji, o której opowiemy podczas dzisiejszego webinarium, które rozpocznie się o godz. 10:30.

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass gigantem wśród inwestorów zagranicznych

Press Glass to jeden z największych inwestorów zagranicznych. Firma należy do czołowych inwestorów w krajach Europy Środkowo Wschodniej.

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Październik był kiepski dla okien i dla drzwi

Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi.

1