Pierwsze takie półrocze od dekady

Autor: |Data publikacji:

Choć pierwszy kwartał 2020 roku polska branża stolarki zakończyła na plusie, sytuacja pandemiczna na świecie spowodowała, że w drugim odnotowano spore spadki. Jak zatem wyglądać będzie pierwsze półrocze dla naszej branży?

Wyniki pierwszego półrocza 2020 r. poznali dziś uczestnicy Forum 100, cyklicznego spotkania menedżerów największych przedsiębiorstw w branży stolarki. Po raz pierwszy w historii odbyło się ono w formie online. Maksymilian Miros, ekspert z Centrum Analiz Branżowych (CAB), przedstawił na nim szczegółowe informacje na temat wielkości produkcji okien i drzwi w Polsce.

Pierwszy kwartał 2020 roku był ostatnim okresem wzrostów produkcji stolarki w naszym kraju. Według danych CAB produkcja okien i drzwi w tym okresie była na 1-proc. wzroście. Drugi kwartał to jednak załamanie, choć nie tak dotkliwe, jak chociażby w branży motoryzacyjnej, czy hotelarstwie. Z badania CAB wynika, że kwiecień zakończył się produkcją o około 30 proc. mniejszą niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W maju polska branża stolarki również odnotowała spore spadki, ale już nie na poziomie tych kwietniowych, ponieważ rodzime firmy ponownie uruchomiły eksport. Niestety comiesięczne badanie koniunktury pokazuje, że aż 59 proc. firm z branży nie odnotowało w maju wzrostu sprzedaży w porównaniu z miesiącem wcześniejszym.

Eksperci z CAB szacują, że w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. produkcja stolarki w Polsce była o 10,3 proc. niższa niż w okresie styczeń-maj 2019 r. Jak jednak wynika z najnowszego badania koniunktury branżowej, u polskich producentów jest sporo optymizmu w kwestii poprawy wyników. Oczekują, że czerwiec będzie lepszy od maja, a z danych CAB wynika, że czerwiec będzie zaledwie o kilka proc. słabszy niż czerwiec 2019 r., a pierwsze półrocze 2020 r. zamknie się spadkiem o 9 proc.

 

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1