Pięć najcenniejszych diamentów stolarki

Red.: |Data publikacji:

Pięciu właścicieli firm branży stolarki znalazło się na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków magazynu Forbes. Aby znaleźć się w obecnej edycji listy należało wykazać się tym razem majątkiem w wysokości powyżej 800 mln zł.

W tym roku wśród stu najbogatszych Polaków znaleźli się założyciele i właściciele pięciu przedsiębiorstw naszej branży.

Arkadiusz Muś – najbogatszy przedstawiciel branży wg. Forbesa

• W pierwszej dziesiątce, na miejscu 8. znalazł się Arkadiusz Muś, właściciel Press Glassu, a posiadający udziały m.in. w Euroglasie. Jego majątek wyceniono na prawie 4,34 mld zł tj. o niemal 1,5 mld zł wyżej niż rok temu.

• Na miejscu 12. miesięcznik umieścił Mateusza Kłoska, szefa Eko-Okien, patrona wielu akcji charytatywnych, któremu doszukano się majątku o wartości 3,76 mld zł, podczas gdy jeszcze rok temu wyceniano go na 674 mln zł. Był to wówczas jego debiut na liście 100 najbogatszych.

• Po raz kolejny na liście Forbesa, tym razem na miejscu 21. sklasyfikowano w tym roku założyciela i szefa Drutexu, Leszka Gierszewskiego. Tym razem jego majątek wyszacowano na 2,74 mld zł, co by oznaczało, że w ciągu roku urósł on dokładnie o miliard zł.

• Miejsce 41. (rok temu 90.) zajmuje w tym zestawieniu małżeństwo Renaty i Tomasza Szukalskich, właściciele firmy Portos (na zdjęciu Tomasz Szukalski z synem Piotrem), która jest największą w Polsce fabryką rolet. Ich wspólny majątek oszacowano tym razem na 1,57 mld zł i jest to o ponad pół miliarda więcej niż w ub. roku.

• Do listy Forbesa, po krótkiej nieobecności, powrócił Ryszard Florek, założyciel i szef nowosądeckiego Fakro. Zajął miejsce w ostatniej dziesiątce listy (93.), a jego majątek wyceniono na 850 mln zł.

Z nieznanych nam powodów na tegorocznej zabrakło Mikołaja Placka – prezesa Oknoplastu oraz Andrzeja Wiśniowskiego – producenta bram, którzy gościli już na niej w przeszłości. Naszym zdaniem brakuje tu również kilku innych, nie mniej zacnych właścicieli firm stolarkowych, ale pewnie i ich zauważą redaktorzy Forbesa już w kolejnym wydaniu tej listy. Cała Lista 100 najbogatszych Polaków 2021 do przeczytania w marcowym wydaniu miesięcznika Forbes. A lista największych firm branży stolarki już w najbliższym, marcowym wydaniu miesięcznika Forum Branżowe.

Zobacz również

Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

Systemodawcy o ołowiu i kadmie w profilach

W lipcu tego roku kilku systemodawców profili z PCW w ramach konsultacji publicznych zgłosiło swoje opinie dotyczące projektu wprowadzenia zmian w dyrektywnie RoHS (Restriction of Hazardous Substances).

W branży budowlanej powiało lekkim optymizmem

W branży budowlanej powiało lekkim optymizmem

Nastroje w branży w niewielkim stopniu, ale się poprawiają. Przedstawiciele dużych firm stolarkowych oceniają, że stopniowo wraca popyt na oferowane przez nich produkty.

Branża producentów narzędzi spotka się wkrótce w Katowicach

Branża producentów narzędzi spotka się wkrótce w Katowicach

Toolex to targi branży obrabiarek, narzędzi i technologii obróbki. Wystawa odbędzie się po raz 15. w Katowicach na początku października.

1