Fatalny spadek popytu na rynku drzwi przynosi pierwsze ofiary. Jeszcze we wrześniu ub. roku pisaliśmy o kłopotach firmy Perfectdoor z Kunowa, a już chwilę potem doszło do przejęcia jej przez niemiecką Thomas-Gruppe.
Przypomnijmy, że po I półroczu spółka wypracowała zaledwie połowę przychodów z roku 2021, osiągając rentowność na poziomie poniżej 2 proc. Wówczas rozpoczął się proces konsolidacji operacyjnej spółek drzwiowych grupy: Perfectdoor, Estillo oraz meblowej Imperioline. Wszystkie przeniosły się do zakładu produkcyjnego w strefie przemysłowej w Kunowie. Chodziło o optymalizację kosztów i utrzymanie miejsc pracy. Przemysław Lipina, prezes zarządu PerfectGroup, mówił wówczas:
Sytuacja makroekonomiczna, w której wszyscy staramy się odnaleźć i funkcjonować, stała się dla nas katalizatorem szeregu planowanych od kilku lat zmian. Intensywnie wykorzystujemy ostatnie miesiące na zmianę struktury zarządczej i operacyjnej. Nie jest to możliwe bez optymalizacji biznesu, która pomoże uchronić firmy należące do naszej Grupy i maksymalną możliwą ilość miejsc pracy. (…) Z dużym niepokojem obserwujemy to, co się dzieje w naszym sąsiedztwie: na grupowe zwolnienia, wyłączanie linii produkcyjnych, rosnące po cichu bezrobocie. Niemal każdy z nas ma „przyjemność” żyć z kredytem lub właśnie dowiedział się, że nie ma już zdolności kredytowej. Ta sytuacja i załamanie rynku budowlanego, czy sprzedaży nieruchomości uderza bezpośrednio w nas. Popyt na drzwi spadł o około 45 proc., a na meble, jako produkt niekoniecznie pierwszej potrzeby, jeszcze bardziej.
Z komunikatu firmy doradczej dowiadujemy się, że właściciele Perfectdoor już w październiku ub. roku sprzedali tą spółkę funduszowi private equity TEP Capital. Fundusz powstał na początku 2020 roku, a jego głównym inwestorem jest potentat europejskiej branży budowlanej Eckhardt Thomas, właściciel Thomas Gruppe. Jest to grupa, która zintegrowała wytwórnie betonu towarowego w Niemczech, ma własną cementownię, a najwięcej zarobiła na budowie niemieckich autostrad. W Polsce posiada już 10 wytwórni betonu towarowego, 3 wytwórnie prefabrykatów betonowych oraz 3 wytwórnie spoiw specjalnych. Kwoty zakupu fabryki drzwi w Kunowie nie podano. Firma doradcza napisała jedynie, że „Perfectdoor pomyślnie przechodzi przez kolejne etapy restrukturyzacji. Zredefiniowano strategiczne priorytety oraz przeprowadzono sprzedaż nieoperacyjnych aktywów trwałych. Ostatnim sukcesem jest konsensus w sprawie długoterminowej struktury finansowania przedsiębiorstwa z bankiem finansującym„.
Tagi
beton towarowydrzwi wewnętrzneEckhardt ThomasPerfectdoorpopyt na drzwisprzedaż spółkiwyniki 2022Zobacz również
Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców
Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!
Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025
Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.
Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)
Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.