Najnowszy Biuletyn Kwartalny Stolarki, opracowany przez CAB po III kwartale br., przynosi informacje o dobrych wynikach produkcji i eksportu okien w naszym kraju. Pokazuje też dużo gorsze wyniki segmentu drzwi, gdzie odnotowaliśmy duży spadek produkcji, szczególnie tej jej części, która przeznaczona była na rynek krajowy.
Niekorzystne informacje na temat drzwi potwierdzają niestety również październikowe dane GUS (o wrześniowych wynikach pisaliśmy TUTAJ). Produkcja drzwi drewnianych była w październiku o 2,3 proc. niższa niż ta wrześniowa, ale równocześnie aż o 26,7 proc. niższa od produkcji z października 2021 roku. O 3 proc. niższa niż we wrześniu, ale o 15 proc. niż przed rokiem była październikowa produkcja drzwi stalowych. W przypadku drzwi aluminiowych październikowy spadek produkcji r/r wyniósł 19,5 proc. Po dziesięciu miesiącach roku 2022 wyprodukowano w Polsce o 17,6 proc. mniej drzwi drewnianych oraz o 8,2 proc. mniej drzwi tworzywowych. Drzwi metalowych wytworzono w tym okresie więcej niż w I-X 2021: stalowych o 7 proc. więcej, a aluminiowych więcej o 4,2 proc.
Dużo lepiej po 10 miesiącach wygląda sytuacja w oknach. Co prawda okien aluminiowych wytworzono o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem, ale już okna drewniane były na poziomie ubiegłorocznym, a okien tworzywowych wyprodukowano o 2,3 proc. więcej. Jednak i dla tego segmentu październik 2022 nie był dobrym okresem, bo spadki produkcji w stosunku do września odnotowano w każdym asortymencie materiałowym. W stosunku do października 2021 spadek ten wyniósł w oknach drewnianych i aluminiowych w granicach 12-13 proc., a w przypadku okien tworzywowych produkcja była niższa o 6,4 proc. Są to już wyraźne sygnały o nadejściu okresu dekoniunktury na rynku stolarki budowlanej.
Dane GUS są mniej precyzyjne niż dane CAB, gdyż opierają się na produkcji przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób. Dane CAB zawierają również informacje z mniejszych firm, a ponadto dane z handlu zagranicznego (eksport/import). Biuletyn Kwartalny Stolarki dostępny jest na stronie internetowej Centrum Analiz Branżowych.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...