Pagen chce sięgnąć po australijskie dotacje

Autor: |Data publikacji:

Firma Pagen ma w planach zwiększenie eksportu stolarki PCW i aluminiowej do Australii. Pomocne mogą się okazać programy pomocowe przygotowane przez tamtejszy rząd, w tym program HomeBuilder skierowany do sektora budowlanego.

W Australii w lipcu miał się zakończyć 3-etapowy program odmrażania gospodarki związanym z pandemią. Niestety na antypodach odnotowano ostatnio drugą falę zakażeń, głównie w okolicach Melbourne. W związku z tym rząd przedłużył o kolejnych 6 miesięcy część programów pomocowych. I to właśnie w tych programach można szukać nowych możliwości eksportowych. Dostrzega je m.in. firma Pagen, producent stolarki z małopolski.

Jedna z nowszych realizacji firmy Pagen w Australii (fot.: Pagen)

Monika Romaniszyn, dyrektor ds. eksportu firmy Pagen:

Z dużym zainteresowaniem obserwujemy aktywność australijskiego rządu w zakresie uruchamiania pakietu pomocowego – zwłaszcza w odniesieniu do rynku budowlanego. Realizowany w Australii program HomeBuilder szacowany na 680 mln dolarów australijskich, ma zapewnić uprawnionym właścicielom i najemcom dotację w wysokości 25 tys. dolarów australijskich na budowę domu, a także na zakup nowego lub renowację istniejącego już domu. W tym programie upatrujemy kolejnej szansy na rozwój sprzedaży stolarki otworowej, zwłaszcza, że transport towarów na chwilę obecną przebiega bez zakłóceń. Zamówienia realizujemy i wysyłamy z podobną częstotliwością jak przed pandemią.

Pierwsze kroki w eksporcie firma stawiała w oparciu o współpracę z australijską Polonią, a ta na antypodach jest liczna. Według najnowszego spisu powszechnego, do polskich korzeni przyznaje się w Australii ponad 180 tys. ludzi, z czego niecałe 50 tys. deklaruje, że używa języka polskiego w swoich domach. Jak informuje Monika Romaniszyn, coraz więcej zapytań spływa również do firmy od australijskich deweloperów.

Pagen brał udział w 2019 r. w targach Sydney Home Show oraz uczestniczył w spotkaniach z biurami handlowymi, placówkami dyplomatycznymi i agencjami specjalizującymi się we wprowadzaniu zagranicznych firm na australijski rynek. Miało to miejsce w ramach II edycji misji gospodarczej „SHOW YOURSELF – polskie produkty budowlane na arenie międzynarodowej”.

Dodatkowym atutem atrakcyjności Australii są jej powiązania gospodarcze. To świetna baza handlowa i inwestycyjna dla firm prowadzących działalność gospodarczą na terytorium Azji. Ma ona podpisane umowy handlowe ułatwiające przepływ towarów, usług i inwestycji m.in. z: Singapurem, Japonią, Koreą Południową, Tajlandią, całą wspólnotą ASEAN, a także wyspami Pacyfiku i Nową Zelandią. O Australii mówi się również w kontekście ułatwień w wejściu na rynek chiński – przekonują przedstawiciele firmy Pagen.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.