OZE w produkcji stolarki to już konieczność

Red.: |Data publikacji:

Producenci profili z PCW inwestują systematycznie w odnawialne źródła energii. Właśnie Rehau poinformował o budowie farmy fotowoltaicznej.

Przemysł w Europie przestawia się na nowe, odnawialne źródła energii. Także branża stolarki otworowej, w tym producenci profili z PCW, inwestuje w OZE. Niemiecki Rehau poinformował właśnie, że firma włączyła się w budowę dwóch farm fotowoltaicznych, których łączna moc ma wynieść ok. 10 MW. Jest to inwestycja, która powstaje wspólnie z miastem Feuchtwangen – to miejscowość, w której znajduje się jedna z fabryk Rehau. Firma przyznaje, że dzięki tej inwestycji fabryka będzie miała zapewnioną dostawę energii elektrycznej po stałej cenie przez 20 lat. Dostawa energii z farmy fotowoltaicznej pozwoli także pokryć 20 proc. potrzeb na prąd fabryki.

Latem minionego roku Rehau ogłosił także, że zbuduje farmę fotowoltaiczną w swojej siedzibie w Erlangen w Niemczech. Na powierzchni 1,8 ha powstaje instalacja o mocy 2 MW. Dzięki temu tutejsza fabryka będzie miała zapewnioną dostawę prądu, która pokryje około 60 proc. potrzeb na energię.

Salamander z kolei już w zeszłym roku znaczną część swoich potrzeb na energię pokrywał ze źródeł odnawialnych – to elektrownie wodne i instalacje fotowoltaiczne. Mimo poprawy wydajności energetycznej, roczne koszty zużycia energii (to ok. 30 mln kilowatogodzin) zwiększyły się w 2022 r. dwukrotnie. Dlatego firma planuje dalsze inwestycje w OZE. Powstanie instalacja fotowoltaiczna o powierzchni 100 tys. mkw. Pozwoli ona zwiększyć udział energii odnawialnej fabryki do 61 proc. Inwestycja powstanie w siedzibie Salamandra w Türkheim w Niemczech.

Siedziba Salamandra w Türkheim, Niemcy

Także Profine ogłosił niedawno, że zbuduje farmę fotowoltaiczną w Bułgarii. To inwestycja o ogromnej wartości, pisaliśmy o tym TUTAJ. Producenci profili z PCW  podkreślają, że inwestycje w odnawialne źródła energii jest dążeniem do zmniejszenia śladu węglowego przedsiębiorstwa. Fabryki chcą być „zielone”. Jednak jest to tylko jeden z czynników, który wpływa na decyzję o inwestycji w OZE. W obecnej sytuacji w całej Europie pojawił się problem z rosnącymi cenami prądu. Koszty konwencjonalnej energii stają się coraz wyższe – o czym informuje m.in. Salamander. Dlatego inwestycje w zieloną energię są dla wielu firm alternatywą wobec podwyżek.

Ponadto ceny prądu i gazu są niestabilne. To kolejny, ogromny problem przy planowaniu działalności w przemyśle. Zakłady podkreślają, że zależy im na stabilnych cenach energii. Dlatego Rehau zapewnił sobie dostawy energii po stałych cenach przez 20 lat. Jest to z pewnością kolejny argument na rzecz inwestycji w OZE.

Zobacz również

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

Forum 100 – fotorelacja

Forum 100 – fotorelacja

Za nami XXXII edycja Forum 100. Prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia.

Inwest-Profil ruszył z kilkoma inwestycjami

Inwest-Profil ruszył z kilkoma inwestycjami

Inwest-Profil na Podkarpaciu rozbudowuje moce produkcyjne. Firma chce zbudować nową halę produkcyjną, obecnie powstaje magazyn.

1