Osłony wewnętrzne: w poszukiwaniu estetyki i komfortu

Red.: |Data publikacji:

Pojawiły się kolejne nowości branży osłon wewnętrznych. Wyróżnia się wśród nich obudowa kryjąca górne mechanizmy oraz system pozwalający na ustawienie zbieżności pasów roletki dzień-noc. Powoli, ale systematycznie postępuje automatyzacja.

Niedawno informowaliśmy o żaluzji wewnętrznej posiadającej dodatkowo zalety plisy. Branża nie zwalnia tempa i nadal wprowadza nowe rozwiązania. Nieco zaskakującym produktem jest CleverBox interior – system obudowy osłon wewnętrznych. Przypomina wyglądem skrzynkę używaną do nadstawnych rolet zewnętrznych, ale jest otwarta od dołu, nie posiada klapy rewizyjnej.

Zdjęcie: BeClever

Niespotykane dotąd na rynku rozwiązanie jest odpowiedzią producenta, firmy BeClever na potrzeby inwestorów i projektantów poszukujących nowoczesnego, minimalistycznego wykończenia wnętrz. Umożliwia ukrycie mechanizmów górnych: szyn i wałków zwijających, osłon takich jak żaluzje poziome, rolety zwijane, zasłony rzymskie, żaluzje pionowe, zasłony panelowe oraz tradycyjne firany i zasłony.

Zdjęcie: BeClever

Skrzynkę można zamontować na dowolnym profilu okiennym, w tym na oknach balkonowych typu HS. Jest bardzo dobrze ocieplona, dzięki wewnętrznej wkładce z polistyrenu z dodatkiem grafitu. Jej konstrukcja posiada dużą sztywność, która pozwala na zabudowę osłon nawet o szerokości 6 m. Od wewnątrz można ją ukryć pod tynkiem, płytą k-g lub innym materiałem wykończeniowym. Wielką zaletą systemu CleverBox interior jest możliwość jego zastosowania w duecie z podtynkowym systemem osłon zewnętrznych. Na przykład z roletą lub żaluzją zewnętrzną. 
Tworzy się w ten sposób duet osłon dający maksymalną elastyczność w sterowaniu dopływem światła naturalnego do wnętrza.

Cieszące się ostatnio znaczną popularnością rolety typu dzień-noc (D&N) stwarzają problem z wyrównaniem poziomów pasów w oknach o różnej wysokości. Wymaga to dokładnego dopasowania materiału podczas produkcji tych osłon. Jako pierwszy systemodawca, firma Aluprof, w systemie SRT Flat Maxi, wprowadziła mechanizm umożliwiający regulację pasów na zamontowanej rolecie D&N. Zbieżność pasów ustawia się po zamknięciu roletki, dzięki specjalnie zaprojektowanemu mechanizmowi umieszczonemu pod kasetką główną.

Zdjęcie: Aluprof

Systematycznie postępuje automatyzacja osłon wewnętrznych

Choć pojawiają się kolejne nowości branży osłon wewnętrznych, jej automatyzacja postępuje powoli. Mimo, że możliwości w tym zakresie są nie mniejsze niż w przypadku rozwiązań zewnętrznych. Do stosowania zdalnie sterowanych napędów we wnętrzach konsekwentnie przekonuje firma Somfy. Jej ostatnie propozycje to Movelite 35, napęd elektryczny do karniszy, który może obsługiwać zasłony o wadze do 35 kg. Sprawdza się w przypadku szyn prostych oraz zakrzywionych, o maksymalnej długości 10 metrów. Dostępne jest sterowanie za pomocą przełączników naściennych, pilotów zdalnego sterowania lub aplikacji mobilnej. Ta ostatnia opcja pozwala na synchronizację z centralą inteligentnego domu, uzależnienie pracy zasłon od wskazań stacji pogodowej oraz tworzenie scenariuszy dostosowanych do potrzeb użytkowników. Jak przekonuje producent: „komfort i elegancja nie są już luksusem!” Przykładowy zestaw sterowany pilotem z dwumetrową szyną kosztuje ok. 1300 zł.

Zdjęcie: Somfy

Do większych i cięższych zasłon Somfy proponuje napęd Glydea Ultra, którego najnowsza wersja pracuje niemal bezszelestnie. W przypadku napędów do zasłon również ważna jest estetyka. Stosunkowo duże silniki są niewidoczne dla użytkownika, gdyż zakrywają je nieruchome, skrajne części kotar.

Zobacz również

Eleganckie pochwyty do drzwi

Eleganckie pochwyty do drzwi

Firma Wala ma w ofercie pochwyty do drzwi z drewnianymi tralkami. Można je montować również na drzwiach ze szkła, za...

Norm Slide w stylu industrialnym

Norm Slide w stylu industrialnym

Producent stolarki otworowej z Kornic wprowadza do swojej oferty systemów przesuwnych nowość. Norm Slide to najnowsze wewnętrzne drzwi przesuwne wykonane ze stali.

Czy czeka nas rewolucja na rynku chemii budowlanej?

Czy czeka nas rewolucja na rynku chemii budowlanej?

Dow planuje wprowadzić w przyszłym roku do sprzedaży silikon "neutralny węglowo". Produkt będzie przeznaczony do fasad i szyb zespolonych.

1