Osłony wewnętrzne: w poszukiwaniu estetyki i komfortu

Red.: |Data publikacji:

Pojawiły się kolejne nowości branży osłon wewnętrznych. Wyróżnia się wśród nich obudowa kryjąca górne mechanizmy oraz system pozwalający na ustawienie zbieżności pasów roletki dzień-noc. Powoli, ale systematycznie postępuje automatyzacja.

Niedawno informowaliśmy o żaluzji wewnętrznej posiadającej dodatkowo zalety plisy. Branża nie zwalnia tempa i nadal wprowadza nowe rozwiązania. Nieco zaskakującym produktem jest CleverBox interior – system obudowy osłon wewnętrznych. Przypomina wyglądem skrzynkę używaną do nadstawnych rolet zewnętrznych, ale jest otwarta od dołu, nie posiada klapy rewizyjnej.

Zdjęcie: BeClever

Niespotykane dotąd na rynku rozwiązanie jest odpowiedzią producenta, firmy BeClever na potrzeby inwestorów i projektantów poszukujących nowoczesnego, minimalistycznego wykończenia wnętrz. Umożliwia ukrycie mechanizmów górnych: szyn i wałków zwijających, osłon takich jak żaluzje poziome, rolety zwijane, zasłony rzymskie, żaluzje pionowe, zasłony panelowe oraz tradycyjne firany i zasłony.

Zdjęcie: BeClever

Skrzynkę można zamontować na dowolnym profilu okiennym, w tym na oknach balkonowych typu HS. Jest bardzo dobrze ocieplona, dzięki wewnętrznej wkładce z polistyrenu z dodatkiem grafitu. Jej konstrukcja posiada dużą sztywność, która pozwala na zabudowę osłon nawet o szerokości 6 m. Od wewnątrz można ją ukryć pod tynkiem, płytą k-g lub innym materiałem wykończeniowym. Wielką zaletą systemu CleverBox interior jest możliwość jego zastosowania w duecie z podtynkowym systemem osłon zewnętrznych. Na przykład z roletą lub żaluzją zewnętrzną. 
Tworzy się w ten sposób duet osłon dający maksymalną elastyczność w sterowaniu dopływem światła naturalnego do wnętrza.

Cieszące się ostatnio znaczną popularnością rolety typu dzień-noc (D&N) stwarzają problem z wyrównaniem poziomów pasów w oknach o różnej wysokości. Wymaga to dokładnego dopasowania materiału podczas produkcji tych osłon. Jako pierwszy systemodawca, firma Aluprof, w systemie SRT Flat Maxi, wprowadziła mechanizm umożliwiający regulację pasów na zamontowanej rolecie D&N. Zbieżność pasów ustawia się po zamknięciu roletki, dzięki specjalnie zaprojektowanemu mechanizmowi umieszczonemu pod kasetką główną.

Zdjęcie: Aluprof

Systematycznie postępuje automatyzacja osłon wewnętrznych

Choć pojawiają się kolejne nowości branży osłon wewnętrznych, jej automatyzacja postępuje powoli. Mimo, że możliwości w tym zakresie są nie mniejsze niż w przypadku rozwiązań zewnętrznych. Do stosowania zdalnie sterowanych napędów we wnętrzach konsekwentnie przekonuje firma Somfy. Jej ostatnie propozycje to Movelite 35, napęd elektryczny do karniszy, który może obsługiwać zasłony o wadze do 35 kg. Sprawdza się w przypadku szyn prostych oraz zakrzywionych, o maksymalnej długości 10 metrów. Dostępne jest sterowanie za pomocą przełączników naściennych, pilotów zdalnego sterowania lub aplikacji mobilnej. Ta ostatnia opcja pozwala na synchronizację z centralą inteligentnego domu, uzależnienie pracy zasłon od wskazań stacji pogodowej oraz tworzenie scenariuszy dostosowanych do potrzeb użytkowników. Jak przekonuje producent: „komfort i elegancja nie są już luksusem!” Przykładowy zestaw sterowany pilotem z dwumetrową szyną kosztuje ok. 1300 zł.

Zdjęcie: Somfy

Do większych i cięższych zasłon Somfy proponuje napęd Glydea Ultra, którego najnowsza wersja pracuje niemal bezszelestnie. W przypadku napędów do zasłon również ważna jest estetyka. Stosunkowo duże silniki są niewidoczne dla użytkownika, gdyż zakrywają je nieruchome, skrajne części kotar.

Zobacz również

Nowy zamek Roto Safe E

Nowy zamek Roto Safe E

Roto wprowadza do oferty zamków Roto Safe E nowość: zasuwnice słupka ruchomego SFG standard do drzwi wejściowych 2-skrzydłowych z drewna i PVC.

Fakro: schody LET Electric

Fakro: schody LET Electric

Fakro: schody LET Electric

Fakro: okno uchylno-obrotowe preSelect w wersji GreenView

Fakro: okno uchylno-obrotowe preSelect w wersji GreenView

Fakro: okno uchylno-obrotowe preSelect w wersji GreenView

1