Optymizmem powiało z mieszkaniówki

Autor: |Data publikacji:

Budownictwo mieszkaniowe kończy rok 2019 rekordową liczbą mieszkań oddanych do użytkowania. Liczba wydanych w tym roku pozwoleń każe przypuszczać, że wcale nie gorzej będzie w kolejnym sezonie. To dobre wieści dla całej branży stolarki budowlanej. 

Tradycja bicia rekordów mieszkaniowych zostaje podtrzymana..

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego przynoszą informacje o rekordowej w mijającym roku liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. W okresie styczeń-listopad br. oddano ich łącznie ponad 184 tys., o 11,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. Deweloperzy wybudowali o 17 proc. więcej niż przed rokiem, a inwestorzy indywidualni o 3,3 proc. więcej. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 16,4 mln mkw. co oznacza wzrost o 9,1 proc. Średnia powierzchnia przekazywanego mieszkania spadła i osiągnęła 88,8 mkw. Najwięcej ich wybudowano w województwie mazowieckim (39,2 tys. mieszkań), małopolskim (20,2 tys.) oraz wielkopolskim (19,8 tys.).

Dobrą dla branży stolarki informacją są dane o liczbie wydanych pozwoleń na budowę (lub zgłoszeń), która wzrosła o 4,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i wynosi 248,4 tys. mieszkań. W listopadzie liczba pozwoleń dla deweloperów już się zmniejszyła, nie mniej w okresie I-XI 2019 w sumie wydano ich o ponad 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zgłoszono i wydano pozwoleń w województwie mazowieckim (łącznie 87,7 tys.), dolnośląskim (50,3 tys.). oraz wielkopolskim (49,5 tys.).

Te pozytywne informacje z rynku inwestycji mieszkaniowych połączone z danymi o dobrej koniunkturze konsumenckiej (remonty) dają wystarczające przesłanki do optymizmu w kwestii popytu na okna i drzwi w sezonie 2020. Większe obawy budzi koniunktura na rynkach zagranicznych, ale o niej i o prognozach sprzedażowych na przyszły sezon przeczytać można już w najnowszym biuletynie CAB.

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.