Okno z Krakowa tworzy największy witraż na świecie

Autor: |Data publikacji:

Okno o powierzchni ponad 400 m2 tworzy największy witraż na świecie.    Znajduje się on w kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie.

największy witraż Kraków

Największy witraż na świecie wykonany ze specjalnego szkła ma dokładnie 426 m2. Składa się z 27 pionowych sekcji przedstawiających sceny z Biblii, a jego przygotowanie zajęło prawie dwa lata. Ogromne przeszklenie powstało w krakowskiej pracowni witraży Testor. Jak powiedział nam jeden z twórców, Maciej Szwagierczak, dzieło ma blisko 14 m wysokości i składa się z 400 kwater kwadratowych i prostokątnych. Pierwsze mają wymiary 126 x 126 cm, drugie tę samą szerokość i połowę wysokości. Właściwie każdą kwaterę wykonano klasyczną techniką witrażową, czyli z wykorzystaniem połączeń z ołowiu. W efekcie, zatem łącznie jest to ok. 50 420 kawałków szkła.

Witraż jako jedno okno

największy witraż Kraków 1

Obecnie witraż zastępuje jedną z szyb dotychczasowego przeszklenia. Konstrukcyjnie jest to jedno okno stałe o takiej samej powierzchni, czyli ponad 400 m2., podzielone na kwatery. Zostało wykonane podczas budowy kościoła. Ramy są stalowe, z zespawanych masywnych płaskowników. Obecnie zamiast pierwotnego przeszklenia są dwukomorowe zespolenia w ramach aluminiowych, z użyciem szkła laminowanego o klasie P2. Następnie w odległości ok 30 cm znajduje się konstrukcja, w której również osadzone jest zespolenie – z ramką dystansową o szerokości 8 mm. Wewnątrz znajduje się witraż, który ma niemal taką samą grubość. Elementy uszczelniono silikonem. Dzięki temu – jak podkreśla Maciej Szwagierczak – są sztywno osadzone i chronione przed wilgocią oraz dostępem powietrza.

największy witraż kraków

Bez wątpienia, jest jeszcze jedna ciekawostka, która wiąże sie ze szkłem użytym do wykonania samego witraża. Powstał on z dwóch rodzajów specjalistycznego szkła. Jeden z nich, który artyści bardzo cenią, to szkło dmuchane, tzw. antyczne, wykonywane całkowicie ręcznie. Obecnie jednak, po zamknięciu huty w Jaśle, jest właściwie niedostępne. W pracowni Testor również pozostało go niewiele. Dlatego, poza tym, artyści wykorzystali popularne witrażowe szkło walcowane, które pochodzi z importu z USA i Chin.

Więcej zdjęć dotyczących tej realizacji pod linkiem: https://testor.pl/project/krakow-parafia-pana-jezusa-dobrego-pasterza/

O wykorzystaniu szkła w sztuce pisaliśmy tutaj: https://forumbranzowe.com/pr/pilkington-szklo-jako-tworzywo-sztuki/

Zobacz również

Arkadiusz Muś założy partię polityczną?

Arkadiusz Muś założy partię polityczną?

W ostatnich dniach media obiegła informacja o tym, że na horyzoncie pojawiła się nowa partia polityczna, której inicjatorem miałby być Arkadiusz Muś, właściciel Press-Glass.

Czytaj lipcowe „Forum Branżowe”

Czytaj lipcowe „Forum Branżowe”

Dostępny jest nowy numer miesięcznika „Forum Branżowe” (07/2025). Gośćmi wydania są Agnieszka i Sylwester Piechowscy, właściciele firmy Sun Winner.

Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu

Nowe „Vademecum: montaż stolarki” dostępne na naszym portalu

„Vademecum: montaż stolarki” to praktyczny przewodnik po aktualnych standardach i technologiach montażu okien, również wielkogabarytowych.