Okno o powierzchni ponad 400 m2 tworzy największy witraż na świecie. Znajduje się on w kościele Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie.
Największy witraż na świecie wykonany ze specjalnego szkła ma dokładnie 426 m2. Składa się z 27 pionowych sekcji przedstawiających sceny z Biblii, a jego przygotowanie zajęło prawie dwa lata. Ogromne przeszklenie powstało w krakowskiej pracowni witraży Testor. Jak powiedział nam jeden z twórców, Maciej Szwagierczak, dzieło ma blisko 14 m wysokości i składa się z 400 kwater kwadratowych i prostokątnych. Pierwsze mają wymiary 126 x 126 cm, drugie tę samą szerokość i połowę wysokości. Właściwie każdą kwaterę wykonano klasyczną techniką witrażową, czyli z wykorzystaniem połączeń z ołowiu. W efekcie, zatem łącznie jest to ok. 50 420 kawałków szkła.
Witraż jako jedno okno
Obecnie witraż zastępuje jedną z szyb dotychczasowego przeszklenia. Konstrukcyjnie jest to jedno okno stałe o takiej samej powierzchni, czyli ponad 400 m2., podzielone na kwatery. Zostało wykonane podczas budowy kościoła. Ramy są stalowe, z zespawanych masywnych płaskowników. Obecnie zamiast pierwotnego przeszklenia są dwukomorowe zespolenia w ramach aluminiowych, z użyciem szkła laminowanego o klasie P2. Następnie w odległości ok 30 cm znajduje się konstrukcja, w której również osadzone jest zespolenie – z ramką dystansową o szerokości 8 mm. Wewnątrz znajduje się witraż, który ma niemal taką samą grubość. Elementy uszczelniono silikonem. Dzięki temu – jak podkreśla Maciej Szwagierczak – są sztywno osadzone i chronione przed wilgocią oraz dostępem powietrza.
Bez wątpienia, jest jeszcze jedna ciekawostka, która wiąże sie ze szkłem użytym do wykonania samego witraża. Powstał on z dwóch rodzajów specjalistycznego szkła. Jeden z nich, który artyści bardzo cenią, to szkło dmuchane, tzw. antyczne, wykonywane całkowicie ręcznie. Obecnie jednak, po zamknięciu huty w Jaśle, jest właściwie niedostępne. W pracowni Testor również pozostało go niewiele. Dlatego, poza tym, artyści wykorzystali popularne witrażowe szkło walcowane, które pochodzi z importu z USA i Chin.
Więcej zdjęć dotyczących tej realizacji pod linkiem: https://testor.pl/project/krakow-parafia-pana-jezusa-dobrego-pasterza/
O wykorzystaniu szkła w sztuce pisaliśmy tutaj: https://forumbranzowe.com/pr/pilkington-szklo-jako-tworzywo-sztuki/
Zobacz również
Grupa Kęty ogłasza skład zarządu nowej kadencji
Grupa Kęty 21 maja ogłosiła skład 12. kadencji zarządu. Powołania będą obowiązywały od 29 maja bieżącego roku.
Czytaj majowe Forum Branżowe
Czytaj majowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Grzegorz Ratajczak, dyrektor wykonawczy i członek zarządu firmy Krishome.
Monter Show ’25 już niedługo
Już na początku czerwca odbędzie się ważne wydarzenie dla środowiska montażystów - Monter Show 2025, organizowane przez Stowarzyszenie Monterów Stolarki. Tradycyjnie patronat medialny nad wydarzeniem objęło nasze wydawnictwo.