Nowy potentat na rynku okien drewnianych?

Autor: |Data publikacji:

Przy okazji podpisania przez Eko-Okna aktu notarialnego na dzierżawę wieczystą działki na Polu Południowym w Kędzierzynie-Koźlu, ujawniono więcej planów inwestora w tym mieście. Tymczasem w Kornicach uruchamiany jest zakład produkcji drzewnej, który uczyni z Eko-Okien potentata produkcji okien drewnianych.

W Kędzierzynie-Koźlu na działce o powierzchni 33 hektarów, którą wydzierżawiono za 30 mln zł,  powstać ma kopia kornickiego zakładu. W pierwszym etapie, kosztem 400 mln zł, powstać ma hala produkcyjna o powierzchni 70 tys. mkw. oraz budynek administracyjny. Produkowane tu będą ona tworzywowe, aluminiowe, rolety i bramy, a pierwsze okna wyjadą stąd już w przyszłym sezonie. Rekrutacja pracowników ma zacząć się jeszcze w w tym roku, a finalne zatrudnienie wyniesie co najmniej 500 osób. Nowi pracownicy w pierwszej kolejności skierowani zostaną do pracy w Kornicach, gdzie nauczą się pracy na liniach produkcyjnych, by po ich zainstalowaniu w Kędzierzynie-Koźlu móc od razu wydajnie pracować. Podobnie jak zatrudnieni w Kornicach, tak i w nowym zakładzie pracownicy zapewniony będą mieli bezpłatny dojazd do pracy.

Tymczasem w Kornicach uruchomiono już produkcję stolarki drewnianej w hali o powierzchni 44 tys.  mkw. Wstawiono tu już trzy centra obróbcze Accord 42FX produkcji SCM, a w lutym dojdzie jeszcze czwarte. Są to centra 4- i 5-osiowe z dolnymi wrzecionami, a każdy ma swój własny magazyn narzędzi. Uzupełnieniem linii obróbczych jest nowoczesna lakiernia o powierzchni 3500 mkw. Proces lakierownia jest zautomatyzowany, odbywa się w jednym przejściu, a obsługuje go 6 robotów – po dwa na jedno stanowisko. Ramy okien nawet po suszeniu i wejściu do strefy szlifowania nie są zdejmowane z trawersu – szlifowanie międzyoperacyjne odbywa się na pionowo. Tak zorganizowana linia pozwala produkować 250 okien na 1 zmianę. Czas realizacji zamówień ma wynieść nie więcej niż 4 tygodnie. Sprzedaż stolarki drewnianej może więc przynieść Eko-Oknom dodatkowych kilkaset milionów złotych przychodów rocznie i wprowadzić firmę do grona liderów tego segmentu rynku.

Z dużym optymizmem na przyszłość drewna patrzy dyrektor handlowy Eko-Okien, Michał Maciejewski:

Michał Maciejewski - Eko-Okna

Zauważamy, że nadal trwa „boom” gospodarczy i że popyt na okna nie maleje. Realizujemy zlecenia odpowiadające współczesnym zamówieniom: w zakresie standardów, jakości i ceny. Mamy do czynienia z różnymi trendami na całym świecie. Moda zależy od kraju.  (..) Okna drewniane są ciągle popularne. Kolebką są Włochy. Dzięki temu, że zakupiliśmy włoską technologię, to wyprodukujemy i dostarczymy okna drewniane także do Włoch i w takiej jakości, aby klient wiedział, że kupuje okna z Polski. Są one odpowiednio dostosowane do włoskiej jakości i lokalnych standardów. Tak samo nasze okna dostosowane będą do klientów: francuskiego, niemieckiego, austriackiego, polskiego oraz skandynawskiego.

zdjęcia: SCM, KDMedia.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".