Wielka Brytania opracowała zmiany przepisów budowlanych, które wejdą w życie w połowie tego roku. Nowe wymogi dotyczą także branży stolarki.
Pod koniec 2021 r. Wielka Brytania opracowała zmiany w przepisach budowlanych, a wymogi zaczną obowiązywać od 15 czerwca bieżącego roku. Są one opracowane pod kątem zwiększenia wydajności energetycznej budynków. Dzięki nowym regulacjom prawnym Brytyjczycy chcą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i jednocześnie zredukować emisję dwutlenku węgla w gospodarstwach domowych.
Z pięciu przygotowanych dokumentów (Approved Document L, Volume 1) jeden odnosi się do branży stolarki otworowej w budynkach mieszkalnych. Nowe projekty budowlane będą oceniane zgodnie z przygotowaną metodą SAP 10 (Standard Assessment Procedure). Co się zmieni? Przede wszystkim pojawiają się bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące izolacyjności termicznej. W dokumencie zawarte są następujące wymogi:
- drzwi częściowo przeszklone (od 30 do 60 proc. powierzchni szklanej) współczynnik U 1,0 W/(m2K),
- drzwi nieprzezroczyste (mniej niż 30 proc. powierzchni przeszklonej) współczynnik U 1,0 W/(m2K),
- okna dachowe U 1,2 W/(m2), jeśli w pozycji wertykalnej (szczegóły w specyfikacji SAP 10),
- świetliki dachowe U 1,7 W/(m2K), jeśli w pozycji horyzontalnej (szczegóły w specyfikacji SAP 10),
- okna i drzwi, których powierzchnia szklana przekracza 60 proc. – U 1,2 W/(m2K).
Szczegółowe informacje na temat nowych wymogów w języku angielskim można znaleźć TUTAJ.
Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.