Nowe kierunki na uczelniach szansą dla branży

Autor: |Data publikacji:

Kilka uczelni technicznych w Polsce wprowadza od nowego roku akademickiego kierunki związane z nowoczesnymi technologiami. Wykształcą one kadry inżynierskie również dla branży budowlanej.

Przemysl-5.0

Smart home w Poznaniu

Nowy kierunek na Politechnice Poznańskiej od roku akademickiego 2024/2025 wspiera Fibaro. Chodzi o studia podyplomowe skoncentrowane na nowoczesnych systemach automatyki domowej. Partnerami merytorycznymi kierunku są także firmy Montersi.pl oraz CAD-Project. Program studiów obejmuje naukę zaawansowanych protokołów komunikacyjnych, programowania urządzeń IoT oraz zintegrowanych systemów zarządzania domem.

Jak powiedział nam Marcin Skrobisz, dyrektor zarządzający Nice Polska:

Uruchomienie nowego kierunku studiów na Politechnice Poznańskiej to znaczący krok naprzód w rozwoju technologii inteligentnych domów w Polsce. Cieszymy się z współpracy z wiodącymi instytucjami edukacyjnymi i branżowymi. To ważne, że studenci będą mieli dostęp do najnowszych technologii oraz możliwość pracy nad realnymi projektami już w trakcie nauki. Jako Nice Polska wierzymy, że takie inicjatywy przyczynią się do popularyzacji systemów zarządzania inteligentnym domem i wpłyną na wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności naszej branży na rynkach globalnych.

Przemysł 5.0 w Gdańsku

Również Politechnika Gdańska ma nowy kierunek studiów – Technologie Przemysłu 5.0. Do wyboru są dwie specjalizacje: Inżynieria internetu rzeczy (IoT) oraz Inżynieria pomiarowa w systemach przemysłowych. Jak podkreśla uczelnia będzie to 500 godzin zajęć projektowych i łącznie ponad 1500 godzin zajęć praktycznych. Studia mają charakter interdyscyplinarny i wykształcą „specjalistów o pogłębionej wiedzy dotyczącej optymalizacji działań i interakcji z maszynami, którzy potrafią projektować i nadzorować fizyczne i wirtualne sfery sterowania procesami technologicznymi”. Proces kształcenia wesprze Gdański Klub Biznesu, przedstawiając rzeczywiste problemy badawcze dla projektów grupowych i prac inżynierskich.

Oprogramowanie dla przedsiębiorstw w Częstochowie

Politechnika Częstochowska wprowadza z kolei studia podyplomowe „Systemy SAP w zarządzaniu przedsiębiorstwem”. Projekt został stworzony we współpracy z firmą SAP, oferującą oprogramowanie dla biznesu, z którego korzystają m.in. takie przedsiębiorstwa jak Siegenia-AUBI, Invado czy Velux. Drugim uczestnikiem projektu jest BPX Global, specjalizujący się w implementacji systemów SAP. Kierunek jest wspierany przez firmę Wielton, notowanego na GPW producenta naczep samochodowych.

Akustyka w budownictwie w Poznaniu

Z uczelnią już współpracuje Saint-Gobain. Reprezentująca Grupę firma Ecophon Polska przystąpiła do Rady Gospodarczej Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zyskując możliwość uczestniczenia w kształceniu specjalistów z zakresu akustyki w architekturze. Współpraca obejmie także realizację wspólnych inicjatyw, programów i projektów o charakterze akademickim, technologicznym oraz naukowym. Ponadto, jak podaje uczelnia, od ubiegłego roku funkcjonują studia na pierwszym w Polsce kierunku: informatyka kwantowa.

Zobacz również

Forum Branżowe 09.2024 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 09.2024 – czytaj w wersji online

Jest już dostępny wrześniowy numer naszego miesięcznika "Forum Branżowe". Gościem numeru jest firma Opal z Grodziska Wielkopolskiego.

Targi WinDoor-tech za niecałe pół roku

Targi WinDoor-tech za niecałe pół roku

Targi WinDoor-tech zaplanowane zostały w dniach 11-14.02.2025 r. Forum Branżowe, jako partner medialny, zaprasza na to wydarzenie.

Giełdowe firmy rodzinne – ranking 2024 rok

Giełdowe firmy rodzinne – ranking 2024 rok

Giełdowe firmy rodzinne to obecnie 172 spółki, które są notowane na warszawskim parkiecie. Są wśród nich cztery przedsiębiorstwa z branży stolarki.