NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

Autor: |Data publikacji:

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

NorDan Saint-Gobain Polska (1)

NorDan i Saint-Gobain Polska zaoferują okno o obniżonym śladzie węglowym, które powstanie z połączenia technologii obu producentów. Drewniana rama okienna NorDan z serii GreenTech zostanie połączona z szybami zespolonymi wytworzonymi na bazie szkła obniżonym śladzie węglowym ORAÉ, które wytwarza Saint-Gobain. Aby wspierać efektywność energetyczną budynków w trakcie użytkowania, szkło ORAÉ do okien jest łączone z energooszczędnymi powłokami ECLAZ lub COOL-LITE SKN176.

Rafał Jurczyk Saint-Gobain (1)Rafał Jurczyk, Dyrektor Generalny Saint-Gobain Polska: Okno o obniżonym śladzie węglowym to ważny krok ku dekarbonizacji sektora budowlanego. Mając na uwadze fakt, że zarówno Saint-Gobain, jak i NorDan przyjęły zobowiązanie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, cieszę się, że obie firmy łączą swoje siły. Dzięki tej współpracy i połączeniu szkła o niskim śladzie węglowym ORAÉ® z ramami drewnianymi NorDan nasze aspiracje w obszarze zrównoważonego budownictwa nabierają konkretnego kształtu. Jednocześnie partnerstwo Saint-Gobain Polska i Grupy NorDan wprowadza nową jakość współpracy w branży, nastawioną na istotne cele środowiskowe.

Nordan_Dag KroslidDag Kroslid, Dyrektor Generalny Grupy NorDan: Zrównoważony rozwój i innowacyjność idą ze sobą w parze. Szkło ORAÉ® od Saint-Gobain to prawdziwa innowacja w produkcji szklanych rozwiązań o obniżonym śladzie węglowym, torująca drogę ku częstszemu stosowaniu szkła o podwyższonej zawartości stłuczki szklanej w budownictwie. Bardzo się cieszę, że jako Grupa NorDan mamy możliwość współpracować z Saint-Gobain: wykorzystując szkło ORAÉ®, możemy dostarczać okna o obniżonym śladzie węglowym do naszych klientów w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny NorDan, w drewniano-aluminiowym oknie tego producenta szkło odpowiada za ponad 50% współczynnika globalnego ocieplenia całego okna (GWP wyrażonego w kg ekwiwalentu CO2). „Dzięki oknom NorDan z przeszkleniem na bazie szkła ORAÉ® oferujemy najprawdopodobniej najlepsze okna o obniżonym śladzie węglowym dostępne obecnie na rynku. Parametry naszych okien dokumentujemy w deklaracjach środowiskowych produktu (EPD)” – powiedział Dag Kroslid.

Obie firmy w dalszym ciągu planują rozwijać współpracę z innymi partnerami na rzecz obniżenia śladu węglowego swoich wyrobów, a co ciekawe za cel obrały osiągnięcie bardziej restrykcyjnych parametrów niż te wprowadzone przez Unię Europejską i jej regulacje prawne.

Zobacz również

NSG Group wstrzyma produkcję szkła float w niemieckim Gladbeck

NSG Group wstrzyma produkcję szkła float w niemieckim Gladbeck

NSG Group, globalny wytwórca szkła float, ogłosił decyzję o wstrzymaniu produkcji na jednej z dwóch linii w niemieckim zakładzie Gladbeck.  Nastąpi to w styczniu 2025 r.

Glastech w nowych rękach

Glastech w nowych rękach

Glastech, należący do tej pory do spółki Lisec, został sprzedany austriackiej Grupie Josko Scheuringer. Transakcja jest elementem długofalowej strategii byłego już właściciela.

Forum Branżowe 10.2024 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 10.2024 – czytaj w wersji online

Przedstawiamy październikowy numer „Forum Branżowego”, w którym znajdą się najnowsze informacje z branży. Gościem numeru jest David Nicolas, dyrektor generalny...