Niezbyt pozytywne prognozy dla niemieckiego budownictwa

Autor: |Data publikacji:

Sytuacja w budownictwie w Niemczech prawdopodobnie pozostanie trudna jeszcze przez dłuższy czas. Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) i monachijski instytut IFO spodziewają się spadku produkcji w budownictwie w 2024 r., zaś w kolejnych latach jedynie minimalnego wzrostu.

Budownictwo - NiemcyPogorszenie koniunktury szczególnie mocno uderza w budownictwo mieszkaniowe. Według DIW wydatki na usługi budowlane w tym segmencie mają się zmniejszyć o 5,4 proc.

Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to niewielka poprawa ma nastąpić w przyszłym roku. Jednak będzie ona wynikiem trwającego spadku cen materiałów budowlanych. Zdaniem autorów badania cel budowy 400 tys. nowych mieszkań rocznie staje się coraz bardziej odległy. W 2024 roku będzie ich prawdopodobnie już tylko ok. 265 tys.

Klimat biznesowy na minusie

Z kolei określony przez instytut IFO klimat biznesowy spadł do najniższego poziomu w historii od 1991 r. Nastroje przedsiębiorstw osiągnęły w grudniu 2023 r. -56,8 punktu, podczas gdy w listopadzie było to -54,4 punktu. Z ankiet przeprowadzonych przez IFO wynika, że 22,1 proc. pytanych firm budowlanych skarżyło się na anulowanie projektów w grudniu, podczas gdy w listopadzie było to 21,5 proc. Analitycy upatrują przyczyn takiej sytuacji m.in. we wzroście cen budownictwa i podwyżce oprocentowania kredytów mieszkaniowych. To stwarza problemy zwłaszcza dla prywatnych gospodarstw domowych, które rezygnują z budowy lub nie rozpoczynają jej nawet po uzyskaniu pozwolenia.

Wpływ na polską branżę stolarki

Pogarszająca się kondycja budownictwa w Niemczech ma wpływ na polskie firmy z branży stolarki, dla których ten kraj stanowi duży rynek eksportowy.

 Dawid Mickiewicz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie OknoPlus powiedział nam:

Obecna sytuacja gospodarcza w Niemczech ma bardzo duży wpływ na sytuację polskiej branży stolarki. Duże spowolnienie, a nawet zapowiedź recesji widać też na rynkach Beneluxu. Nasi klienci już zgłaszają, że zaczyna się spowolnienie, jeśli chodzi o eksport. OknoPlus z niepokojem obserwuje sytuację, ponieważ szczególnie Niemcy są dla nas dużym rynkiem eksportowym. Będziemy musieli szukać innych rynków i wzmacniać naszą pozycję na tych, gdzie już działamy. Planujmy poświęcić dużo uwagi rynkowi USA.

Zobacz również

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – relacja

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025 – relacja

Ogólnopolskie Forum Stolarki 2025, które odbyło się 15–16 października w Łodzi, potwierdziło, że sektor stoi na progu zmian i że to właśnie dialog między uczestnikami rynku jest kluczem do wypracowania efektywnych rozwiązań.

OFS 2025 – fotorelacja (druga część)

OFS 2025 – fotorelacja (druga część)

Zapraszamy na fotorelację z drugiego dnia Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2025.

Producenci drzwi najbardziej aktywni w mediach społecznościowych

Producenci drzwi najbardziej aktywni w mediach społecznościowych

DRE, Erkado i Reno, ale też Barański są aktywni na Facebooku, angażują swoich fanów i przyciągają swoimi treściami nowych użytkowników.