Niewypłacalność polskich firm w pierwszym półroczu wzrosła aż o 160 proc. Problem dotyczy niemal każdej branży, w tym budowlanej. Dane na ten temat zebrało Coface.
Coface to ubezpieczyciel należności, który przygotował zestawienie o niewypłacalności. W pierwszym półroczu 2021 r. notowany jest duży wzrost, łączna liczba niewypłacalnych firm wyniosła 1175 przypadków i jest o 160 proc. wyższa w porównaniu do 2020 r. W budownictwie wzrost niewypłacalności był wyższy o 114 proc. Od stycznia do końca czerwca zeszłego roku niewypłacalnych firm było 51, w tym półroczu 109. Jednak w najgorszej sytuacji są usługi – tu wzrost niewypłacalności jest na poziomie aż 245 proc.
Te wysokie wzrosty to głównie efekt nowych procedur, od czerwca zeszłego roku weszły w życie przepisy w tak zwanej ustawie covidowej wprowadzające uproszczone postępowanie pozasądowe. Dlatego porównując obecne półrocze do tego z zeszłego roku trzeba uwzględnić, że w obu okresach obowiązywała inna sytuacja prawna. Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej, uważa jednak, że nawet odnosząc ostatnio dostępne dane za pierwszą połowę 2021 r. do danych za drugą połowę 2020 r., kiedy nowe przepisy prawne już obowiązywały, obserwowany jest dalszy znaczny wzrost wykorzystania uproszczonych postępowań.
Eksperci Coface są jednak optymistami. W tym półroczu widać, ze gospodarka się odbudowywała po okresie największych obostrzeń. W kolejnych miesiącach powinna rosnąć konsumpcja gospodarstw domowych, zwiększać się eksport, a także rosnąć poziom inwestycji. Coface jednak prognozuje, że bariery podażowe – czyli brak komponentów do produkcji szybko nie znikną, a ceny surowców utrzymają się na wysokich poziomach. Poza tym firmy z opóźnieniem mogą odczuwać efekty pandemii w postaci braku płynności finansowej. Wygaszanie programów wsparcia dla przedsiębiorców spowoduje również wzrost liczby niewypłacalności.
Marcin Siwa, dyrektor działu oceny ryzyka w Regionie Europy Centralnej w Coface komentuje sytuację w branży budowlanej:
Niewypłacalności w branży budowlanej dotyczą obecnie przede wszystkim małych firm. Branża przeżywa stosunkowo dobry okres, szczególnie dobrze ma się budownictwo mieszkaniowe, popyt na mieszkania jest wysoki, ich ceny rosną, również liczba inwestycji prywatnych w budownictwie mieszkaniowym utrzymuje się na wysokim poziomie. Dyscyplina płatnicza w branży budowlanej nigdy nie była najlepsza. Sektor ten zawsze jest wskazywany jako ten, gdzie liczba przeterminowanych należności i opóźnień w płatnościach jest największa. To się nie zmieniło. Podwojona liczba niewypłacalności również to potwierdza. Branża obecnie szybko się rozwija, ale stoi też przed dużymi wyzwaniami związanymi z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, stali, robocizny. Szczególnie firmy związane wielomiesięcznymi kontraktami, firmy projektowe, mogą się w niedługim czasie borykać z problemami wynikającymi z drastycznie rosnących kosztów. Zamknięcie wielu projektów z zyskiem może okazać się dużym wyzwaniem.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...