W tym roku znaczny spadek popytu, w przyszłym stabilizacja, a powolny rozwój dopiero za dwa lata. Taki obraz niemieckiego budownictwa przedstawia EY-Parthenon w swoim raporcie „Prognozy budownictwa kubaturowego 2023”.
Analitycy przewidują w tym roku spadek popytu o 2,6 procent. Nie sądzą też, że przed 2025 rokiem nastąpi chociaż minimalna poprawa. A za taką uważają wzrost popytu o 1,9 procent. Jednym z warunków mających wpływ na sprawdzenie się prognozy jest spadek inflacji do ok. 2 procent. Nie ma jednak pewności, że tak się stanie, a sytuacja w dużym stopniu zależy od decyzji geopolitycznych i gospodarczych.
Björn Reineke, partner w EY-Parthenon, zaznacza:
Wahania cykliczne w branży budowlanej, które były powszechne w przeszłości, praktycznie nie występowały w ciągu ostatnich dziesięciu lat ze względu na silną nadwyżkę popytu i wyjątkowo niskie stopy procentowe. Wstrząsy związane z pandemią i wojną w Ukrainie drastycznie to zmieniły.
Nadzieja w remontach
Według badania budownictwo mieszkaniowe w Niemczech w tym roku zmaleje o 3,1 procent. W lepszej sytuacji jest niemieszkaniowe, przede wszystkim komercyjne, które ma rosnąć średnio o 0,4 proc. rocznie. Nadzieją są również remonty, które w obu segmentach łącznie powinny rosnąć średnio o 0,9 proc. r/r.
Autorzy badania widzą szansę późniejszego przyspieszenia rozwoju w większej wydajności, krótszym czasie budowy i niższych kosztach. Jest to możliwe np. dzięki cyfrowo zoptymalizowanym procesom, konstrukcji seryjnej i przemysłowo prefabrykowanym komponentom. Efekty szacują na do 15 proc. więcej jednostek mieszkalnych rocznie przy zmniejszeniu kosztów do 10 procent. Powołują się na przykład Szwecji, zaznaczając, że prefabrykowane elementy drewniane są tam stosowane około dziewięciokrotnie częściej niż w Niemczech. Niektóre zaś firmy są w stanie dostarczyć ok. 30 mieszkań w ciągu 8 dni.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".