W ubiegłym roku rynek elektronicznych technologii bezpieczeństwa w Niemczech odnotował wzrost sprzedaży o 5,2 proc. do ok. 5,2 mld euro. Jednak, jak zaznacza Stowarzyszenie Bezpieczeństwa ZVEI, poszczególne segmenty rozwijają się w różnym stopniu.
Axel Schmidt, dyrektor generalny BHE Bundesverband Sicherheitstechnik:
Trendy cyfryzacji i tworzenia sieci w technologii bezpieczeństwa są kontynuowane. Rynek rozwija się w kierunku opartych na oprogramowaniu, sieciowych produktów i systemów oraz towarzyszących im usług cyfrowych.
Oprócz wymienionych czynników podstawą przyszłego rozwoju tego segmentu rynku jest również integracja z technologią budynkową. Jednak, jak wskazują przedstawiciele obu stowarzyszeń, perspektywy rozwoju zakłóca trwająca tendencja spadkowa w budownictwie mieszkaniowym i niepewna sytuacja w komercyjnym oraz użytkowym.
Dirk Dingfelder, przewodniczący stowarzyszenia ZVEI:
W związku z europejskim rozporządzeniem w sprawie wyrobów budowlanych niezwykle ważny dla nas akt prawny jest obecnie poddawany rewizji, co może mieć daleko idące konsekwencje. Niedobór wykwalifikowanych pracowników również nadal obciąża branżę.
Jeśli chodzi o poszczególne segmenty branży, to technologia bezpieczeństwa, najbardziej zależna od branży budowlanej, wzrosła w 2022 r. o 6,3 proc. do 2,44 mld euro. Dźwiękowe systemy ostrzegawcze utrzymują się na poziomie 130 mln euro. Znacznie zyskały systemy wideo: wzrost o 6,6 proc. do 746 mln oraz kontroli dostępu – wzrost o 8,1 proc. do 454 mln euro. Natomiast niewielki wzrost nastąpił w segmencie systemów sygnalizacji napadu i włamania, wyniósł 1,8 proc. (891 mln euro).
Sytuację pogarsza fakt, że zostały wycofane dotacje KfW (niemiecka instytucja kredytowa na rzecz odbudowy) na budynki efektywne energetycznie, a pozostały jedynie kredyty. Może to uderzyć szczególnie segment zabezpieczeń przed włamaniem do prywatnych mieszkań.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".