Niemiecki przemysł szklarski ze spadkiem przychodów w 2023 r.

Autor: |Data publikacji:

Według danych z Federalnego Urzędu Statystycznego, niemiecki przemysł szklarski zakończył rok 2023 spadkiem przychodów o 3,1% w porównaniu do 2022 r.

Całkowite przychody przemysłu szklarskiego w Niemczech wyniosły ok. 12,28 mld euro, w porównaniu do 12,67 mld euro w 2022 roku, co oznacza spadek o 3,1 proc. Zarówno sprzedaż krajowa, jak i zagraniczna odnotowały spadki odpowiednio o 3,7 proc. i 2,2 proc.

niemiecki przemysł szklarski
Niemiecki przemysł szklarski zakończył rok 2023 ze spadkiem przychodów o 3,1% w porównaniu do roku 2022.

Niemiecki przemysł szklarski w skrócie

Poszczególne segmenty branży szklarskiej odczuły skutki spowolnienia w różnym stopniu. Jeżeli chodzi o producentów szkła płaskiego odnotowali oni znaczący spadek, bo aż o 10,4 proc. z 1,23 mld euro w 2022 roku do 1,10 miliarda euro w 2023 roku1. Huty szkła płaskiego zakończyły rok z przychodami niższymi o 4,2 proc., osiągając 4,64 mld euro w porównaniu do 4,85 mld euro w poprzednim roku. Największy spadek sprzedaży odnotowali producenci włókien szklanych, ich przychody obniżyły się o 16,7 proc. (z 1,37 mld euro w 2022 r. do 1,14 mld euro w 2023 r.). Natomiast spadek sprzedaży w branży szkła specjalnego był stosunkowo umiarkowany. Wyniósł jedynie o 0,7 proc., do 1,71 mld euro (2022: 1,73 mld euro).

Prognozy i Perspektywy

Prezes Bundesverband Glasindustrie (BV Glas), dr Christian Quenett, skomentował wyniki branży, wskazując na długotrwałe trudności:

Christian Quenett, prezes BV GlasOd maja 2023 roku branża szklarska znajduje się na najniższym w historii poziomie, co miało wpływ na ogólny wynik. Ogólna sytuacja gospodarcza pozostaje trudna i nie widzimy jeszcze żadnych oznak szybkiej poprawy w naszej branży. W maju wskaźnik koniunktury ustabilizował się na niskim poziomie, co może sugerować, że najgorszy okres dla branży może być już za nią. Oczekujemy ożywienia w 2025 r.

BV Glas reprezentuje niemieckie firmy z branży szkła, m.in. producentów szkła płaskiego, a także przetwórców. Jako organizacja skupia ok. 80 proc. niemieckich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją szkła.

1Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego sprzedaż producentów szkła płaskiego, zatrudniających 20 i więcej pracowników, do którego odnoszą się pozostałe wymienione wartości jest lekko dodatnia (plus 3,4 proc.). Jednak wartość ta nie odzwierciedla sytuacji w branży szkła płaskiego, która odnotowuje znaczne pogorszenie koniunktury. Dlatego organizacja BV Glas zaprezentowała wartość ze statystyk odnoszących się do firm zatrudniających 50 lub więcej pracowników.

Źródło: www.bvglas.de.

Zobacz również

Grupa Kęty otrzymała zgodę UOKiK na przejęcie spółki Selt

Grupa Kęty otrzymała zgodę UOKiK na przejęcie spółki Selt

Grupa Kęty opublikowała komunikat o uzyskaniu zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli nad spółką Selt.

Wyniki i perspektywy sprzedaży okien w Szwajcarii

Wyniki i perspektywy sprzedaży okien w Szwajcarii

Szwajcaria jest kolejnym krajem, który odczuwa problemy na rynku stolarki okiennej. Okazuje się, że popyt na okna stale maleje.

Rozbudowa parków maszynowych u kilku producentów

Rozbudowa parków maszynowych u kilku producentów

Zapotrzebowanie producentów stolarki na maszyny jest nadal widoczne. Okazuje się jednak, że firmy, które je oferują, proponują również inne usługi. Ich celem jest dodatkowe zwiększenie zainteresowania i nakręcanie popytu.

1