Niemiecka budowlanka czeka na wzrosty

Red.: |Data publikacji:

Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecka budowlanka zamknęła styczeń 2021 z 15,6 proc. spadkiem w porównaniu ze styczniem 2020 roku. Jednocześnie z początkiem roku wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę.

Spadki sprzedaży, jak twierdzi Federalny Urząd Statystyczny Niemiec, spowodowane są częściowo efektem zakupów na zapas, związanymi z wygaśnięciem obniżki podatku VAT pod koniec 2020 roku. Wskazuje na to również wyjątkowo wysoka sprzedaż w tym sektorze w grudniu 2020 roku (18 proc. wzrost w porównaniu do stycznia 2020 roku). Urząd dodaje, że należy wziąć pod uwagę także fakt, że firmy budowlane miały o dwa dni robocze mniej w styczniu tego roku niż w styczniu ubiegłego roku. Największy, 25-procentowy spadek odnotował sektor pokryć dachowych.

Styczeń 2021 roku przyniósł także niewiele ponad 5-procentowy wzrost w liczbie wydanych pozwoleń na budowę. Na ponad 27 tys. wydanych pozwoleń składają się zgody na wzniesienie nowych budynków oraz na prace budowlane przy budynkach istniejących. Najbardziej, w porównaniu z grudniem 2020, wzrosła liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych – około 9 proc. i mieszkań w powstających budynkach mieszkalnych – niewiele poniżej 7 proc.

Zobacz również

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Wartość globalnego rynku systemów fasadowych ma w 2033 roku wynieść 630 mld dol, przy rocznym wzroście na poziomie 5,8 proc.

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen należą do największych firm w regionie i jednocześnie największych podatników. Firmy zapłaciły CIT liczony w milionach.

NSG notuje wzrost przychodów

NSG notuje wzrost przychodów

NSG podliczył półrocze swojego roku finansowego. Spółka odnotowała wzrost sprzedaży, także w segmencie szkła architektonicznego.

1