Niemiecka budowlanka czeka na wzrosty

Red.: AK |Data publikacji: 2021-04-13

Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecka budowlanka zamknęła styczeń 2021 z 15,6 proc. spadkiem w porównaniu ze styczniem 2020 roku. Jednocześnie z początkiem roku wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę.

Spadki sprzedaży, jak twierdzi Federalny Urząd Statystyczny Niemiec, spowodowane są częściowo efektem zakupów na zapas, związanymi z wygaśnięciem obniżki podatku VAT pod koniec 2020 roku. Wskazuje na to również wyjątkowo wysoka sprzedaż w tym sektorze w grudniu 2020 roku (18 proc. wzrost w porównaniu do stycznia 2020 roku). Urząd dodaje, że należy wziąć pod uwagę także fakt, że firmy budowlane miały o dwa dni robocze mniej w styczniu tego roku niż w styczniu ubiegłego roku. Największy, 25-procentowy spadek odnotował sektor pokryć dachowych.

Styczeń 2021 roku przyniósł także niewiele ponad 5-procentowy wzrost w liczbie wydanych pozwoleń na budowę. Na ponad 27 tys. wydanych pozwoleń składają się zgody na wzniesienie nowych budynków oraz na prace budowlane przy budynkach istniejących. Najbardziej, w porównaniu z grudniem 2020, wzrosła liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych – około 9 proc. i mieszkań w powstających budynkach mieszkalnych – niewiele poniżej 7 proc.

Zobacz również

Roszady w branży maszynowej

Roszady w branży maszynowej

Biesse Group przejęła 100 proc. udziałów Forvet Costruzione Macchine Speciali. Wartość umowy to około 41 mln euro.

Mamy już 3 lata!

Mamy już 3 lata!

Serwis ForumBranzowe.com obchodzi dziś trzecie urodziny! Oficjalnie wystartowaliśmy podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki 2018 na PGE Narodowym. Jak rozwijał się w tym czasie nasz portal?

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Największe firmy z branży na Podkarpaciu

Złota Setka Firm Podkarpacia to zestawienie największych firm w regionie. Właśnie poznaliśmy przedsiębiorstwa, które dobrze poradziły sobie w 2020 r.

1