Niemiecka budowlanka czeka na wzrosty

Red.: |Data publikacji:

Według Federalnego Urzędu Statystycznego niemiecka budowlanka zamknęła styczeń 2021 z 15,6 proc. spadkiem w porównaniu ze styczniem 2020 roku. Jednocześnie z początkiem roku wzrosła liczba wydanych pozwoleń na budowę.

Spadki sprzedaży, jak twierdzi Federalny Urząd Statystyczny Niemiec, spowodowane są częściowo efektem zakupów na zapas, związanymi z wygaśnięciem obniżki podatku VAT pod koniec 2020 roku. Wskazuje na to również wyjątkowo wysoka sprzedaż w tym sektorze w grudniu 2020 roku (18 proc. wzrost w porównaniu do stycznia 2020 roku). Urząd dodaje, że należy wziąć pod uwagę także fakt, że firmy budowlane miały o dwa dni robocze mniej w styczniu tego roku niż w styczniu ubiegłego roku. Największy, 25-procentowy spadek odnotował sektor pokryć dachowych.

Styczeń 2021 roku przyniósł także niewiele ponad 5-procentowy wzrost w liczbie wydanych pozwoleń na budowę. Na ponad 27 tys. wydanych pozwoleń składają się zgody na wzniesienie nowych budynków oraz na prace budowlane przy budynkach istniejących. Najbardziej, w porównaniu z grudniem 2020, wzrosła liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych – około 9 proc. i mieszkań w powstających budynkach mieszkalnych – niewiele poniżej 7 proc.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1