Niemcy wchodzą w recesję?

Autor: |Data publikacji:

Z Niemiec napływają pesymistyczne informacje na temat cen w nowym budownictwie oraz przewidywanej recesji. Przypomnijmy, że ten kraj jest największym odbiorcą polskiej stolarki.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego ceny nowego budownictwa mieszkaniowego w Niemczech wzrosły w sierpniu 2022 roku o 16,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Gdy porównamy ceny z maja z tymi z sierpnia, to wzrost jest na poziomie 2,6 proc.

Tim Oliver Müller, dyrektor generalny Głównego Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego:

Materiały budowlane, a tym samym ceny budynków, które od miesięcy gwałtownie rosną, już skłoniły wiele firm budowlanych i budowlańców do wycofania się z projektów. Albo są one już nieopłacalne, albo zwiększone koszty budowy i stopy procentowe drenują domowe budżety, które i tak są pod ogromną presją rosnących kosztów energii.

W przypadku budynków mieszkalnych ceny za roboty budowlane wzrosły o 15,5 proc. (porównanie sierpnia 2022 do sierpnia 2021 roku). Ceny za prace wykończeniowe to wzrost o 17,4 proc. Nowe budownictwo biurowe to z kolei wzrost o 18 proc.

Informacje te zbiegają się z opublikowanym właśnie barometrem gospodarczym Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW Berlin), który był zdecydowanie ujemny. Osiągnął on 79,8 pkt, więc pozostał poniżej progu 100 pkt. Sierpniowy wynik był na podobnym poziomie, więc wszystkie znaki wskazują na recesję. Niemiecki instytut wskazuje na kryzys energetyczny, wysoką inflację i ochładzającą się gospodarkę światową, jako główne powody takiego stanu rzeczy.

Guido Baldi, DIW Berlin:

Niemcy są w recesji i niestety nie ma na razie światełka na końcu tunelu. Rozpoczęta przez prezydenta Rosji wojna na Ukrainie i jej dalekosiężne konsekwencje prawdopodobnie doprowadzą do utraty wzrostu w Niemczech o około pięć procent PKB w 2022 i 2023 roku.

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".